Čo priniesla konferencia Agrárne právo v Európskej únii na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja?

napísal

Ťažko by sme vedeli nájsť oblasť, kde bolo v posledných rokoch schválených viac zmien v právnych predpisoch ako v oblasti poľnohospodárstva. A to je aj hlavný dôvod, prečo sa Katedra práva a Katedra európskych politík Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre rozhodli už po deviatykrát zorganizovať konferenciu zameranú na otázky agrárneho práva. V tomto roku bol dôraz na pozemkové vzťahy, podnikanie v poľnohospodárstve a Spoločnú poľnohospodársku politiku Európskej únie. 

Konferencia sa konala 23. novembra pod záštitou dekanky FEŠRR doc. Ing. Oľgy Roháčikovej, PhD., ktorá konštatovala, že tieto témy sú mimoriadne dôležité nielen na fakultnej úrovni, ale rezonujú aj v širokej odbornej verejnosti.

V plenárnej sekcii vystúpil generálny sekretár Asociácie vidieckeho práva vo Francúzku Jean-Baptiste Millard, ktorý predstavil francúzsku neziskovú organizáciu SAFER. SAFER zohráva v  krajine významnú úlohu, keďže reguluje trh s poľnohospodárskou pôdou, pokiaľ ide o nadobúdanie a regulovanie ceny poľnohospodárskej pôdy. Prednáška vyvolala živú diskusiu, keďže otázka nadobúdania a prenajímania poľnohospodárskej pôdy rezonuje každodenne.

Nemenej zaujímavá bola prednáška Anety Suchoń z Fakulty práva a verejnej správy Univerzity Adama Mickiewicza v Poznani, ktorá hovorila o vlastníckych, ale najmä nájomných vzťahoch v Poľsku. V rámci diskusie účastníci konštatovali, že napriek tomu, že Poľsko je susedná krajina, situácia v oblasti  nadobúdania a užívania poľnohospodárskej pôdy je rozdielna, keďže v krajine sa najíma približne 22 % poľnohospodárskej pôdy, na Slovensku je to 85 – 90 %. Dôvody,  prečo v Poľsku hospodária na poľnohospodárskej pôde najmä vlastníci a u nás hlavne nájomcovia, spočívajú v rozdielnom politickom a spoločenskom vývoji v oboch krajinách.

V plenárnej sekcii vystúpil aj Martin Illáš zo Sekcie legislatívy  Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorý sa zameral na otázky právnej regulácie trhu s poľnohospodárskou pôdou a vysvetlil súčasný postoj Slovenska voči Európskej komisii v súvislosti s reguláciou prevodu poľnohospodárskej pôdy.

Záverečná prezentácia plenárnej sekcie patrila prof. RNDr. Pavlovi Bielekovi, DrSC., ktorý pútavým spôsobom predstavil pôdno-informačné systémy na Slovensku ako nástroj na ochranu poľnohospodárskej pôdy.

V rámci popoludňajších vystúpení, v tematicky orientovaných sekciách, si účastníci mohli vypočuť prezentácie prednášajúcich z Talianska, Poľska a Slovenska, týkajúce sa napríklad pozemkových spoločenstiev, ochrany poľnohospodárskej pôdy,  podnikania na pôde, ale aj pozemkových úprav. Účastníci boli informovaní aj o projektoch riešených na FEŠRR, a to o projekte SULANET, ktorý sa zaoberá otázkami  udržateľného pôdneho manažmentu a  projekte IUCLAND, ktorý rieši problematiku ochrany pôdy na medzinárodnej úrovni v spolupráci s univerzitami  z európskych a ázijských krajín.

Ako záver konferencie možno konštatovať, že otázky právnych vzťahov k pôde patria v súčasnosti k jedným z najdôležitejších, nadväzujúc na citát Václava Cíleka: „...najväčším prírodným bohatstvom každej krajiny nie je olej alebo zlato, ale voda a pôda.“

V prípade záujmu je audio-vizuálny záznam z plenárnej časti konferencie dostupný na nasledujúcich linkoch:

 https://archive.tp.cvtisr.sk/input/rec/tele015bgYjosNr_153.mp4

https://archive.tp.cvtisr.sk/input/rec/tele015bgYjosNr_154.mp4

Z monitorovania médií:

Roľnícke noviny: 29. novembra 2017, č. 48, str. 7: Agrárne právo v Európskej únii

Ísť späť