Agrofilm 2022: Medzinárodný filmový festival dnes slávnostne otvorili
napísal Renáta Chosraviová
Pozvanie prijala aj rektorka SPU Klaudia Halászová.
Festival počas šiestich dní divákom priblíži špecifické témy poľnohospodárstva, potravinárstva, ochrany prírodných zdrojov a biodiverzity, ale aj vedu a výskum. Po dvoch rokoch poznačených protikovidovými opatreniami sa podujatie koná prezenčnou formou, premietať sa však bude aj online.
Na aktuálny ročník Agrofilmu tvorcovia prihlásili 91 filmov z 24 krajín z celého sveta, do hlavnej súťaže postúpilo 34 filmov. Tradične najviac filmov je zastúpených zo Slovenska, Česka, Nemecka, tento rok však bohato prispeli aj filmári z USA a Veľkej Británie, ale napríklad aj z Haiti, Peru či Konga.
Ústredné motto festivalu „Všetkým ľuďom chlieb a mier“ sa možno pred časom zdalo byť klišé. To, že je nanajvýš aktuálne nám ukazuje súčasná realita. „Najmä v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine a hrozbou energetickej a potravinovej krízy, chudoby, zisťujeme, že chlieb náš každodenný a potraviny vôbec nemusia byť samozrejmosťou,“ povedal na otvorení prezident Agrofilmu Martin Polovka, generálny riaditeľ NPPC. Dodal, že festival je príležitosťou nachvíľu sa zastaviť a zamyslieť nad hodnotami, ktoré vyznávame, nad naším vzťahom k prírode, k prírodným zdrojom, k poľnohospodárstvu a možno to bude aj impulzom, aby sme začali uvažovať, aký svet zanecháme našim deťom. Problematike chleba a hladu vo svete je venovaných niekoľko filmov. Táto téma dominuje aj najvýznamnejšiemu sprievodnému podujatiu festivalu – diskusnému fóru s názvom Chlieb a Ako nasýtiť svet, ktoré sa bude konať 5. októbra.
Význam Agrofilmu akcentoval aj štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva a RV Martin Kováč. „Festival šíri poznatky vedy, výskumu, inovácií a praxe v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, výživy obyvateľstva, vodného hospodárstva, ekológie, problematiky vidieka. Svojím posolstvom a zameraním nemá obdobu vo svete. Svedčí o tom aj vyše 4-tisíc filmov, ktoré sa na ňom počas jeho existencie prezentovali.“
Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku vyzdvihol silu umenia a kultúry, s tým, že treba ich podporovať. Navrhol organizátorom Agrofilmu v budúcnosti prediskutovať aj spoluprácu so Zastúpením. V súvislosti s mottom festivalu reflektoval aktuálne hrozby a pripomenul význam EÚ. „Európska únia bola postavená na oceli a uhlí, ale aj na mieri a poľnohospodárstve. Najväčším úspechom EÚ je práve spoločná poľnohospodárska politika, potravinová politika. Pokiaľ ide o mier, zdalo sa, že je zbytočné o ňom hovoriť. Súčasná situácia nás však zasahuje viacerými spôsobmi - zvýšenými cenami, ohrozením mieru, demokracie.“ Na záver vyjadril myšlienku, že o všetkých reáliách treba hovoriť, tak, ako sa na to podujali aj tvorcovia Agrofilmu.
Premietania počas festivalového týždňa prebiehajú na 12 miestach v rámci celého Slovenska, už tradične aj na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre: https://www.uniag.sk/sk/oznamy-reader/agrofilm-2022-vyberove-premietanie-na-spu