Agrosalón 2022: Kam smerujeme v modernizácii techniky?

napísal

Počas prvého dňa v rámci sprievodného odborného programu s názvom Kam smerujeme v modernizácii techniky, organizovaného AGRION-om – Združením dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR a SPU v Nitre, sa diskutovalo o obnove poľnohospodárskej techniky v podmienkach Slovenska a moderných prvkoch v poľnohospodárskej technike s ohľadom na pôdny environment.

Podľa Ing. Petra Matejoviča z AGRION-u obnova poľnohospodárskej techniky na Slovensku je stále slabá, viazne, svedčí o tom aj veková štruktúra strojov. Techniku ako traktory, stroje pre živočíšnu výrobu či stroje na výrobu krmív, by sme potrebovali rýchlejšie obnovovať. „Z môjho pohľadu by sa mal traktor obnoviť každých desať rokov. Dôvodom je, že je morálne zastaralý, nemá najnovšie technológie pre ochranu životného prostredia, ale aj šetrenia palivom,“ konštatuje P. Matejovič a ako príklad uvádza, že pri hnojení je v súčasnosti potrebné variabilné dávkovanie a nie kontinuálne na celé pole. „Na poliach špičkových západných firiem sa používajú najmodernejšie stroje, traktory a závesná technika. Majú minimálne emisie, šetrne sa správajú k pôde, a to sú veľmi dôležité faktory,“ zdôrazňuje.

Dôležitou problematikou je spojitosť techniky a klimatických zmien vo vzťahu k utláčaniu pôdy. Ako uviedol prof. Pavol Findura z Technickej fakulty SPU, dnes treba častejšie o tomto probléme hovoriť, lebo stavy živočíšnej výroby značne poklesli a organická hmota v pôde chýba. Pôda sa mení a tým, že máme stále ťažšiu výkonnejšiu techniku, je to väčšinou v neprospech pôdy. Preto treba nájsť najoptimálnejšiu cestu, variabilné spracovanie pôdy.

Prednáškou poukázal na možnosti prevencie zhutňovania pôdy, zároveň prezentoval výskumné úlohy riešené na SPU v Nitre, akým spôsobom odstraňovať zhutnenie, nepriepustnosť, tak, aby sme vrátili pôdu do pôvodného stavu.

„Keby pôda bola zdravá, máme obrovský potenciál zachytiť v nej vodu. Bez vody nie je možné intenzívne pestovanie plodín. Stav závlahovej techniky a závlahových staníc na Slovensku je katastrofálny a obnova je veľmi pomalá. Mal by byť súlad v špičkovej technike, ktorú využívame a v doplnkovej závlahe, lebo aj vodné zdroje sú časom vyčerpateľné a máme prognózy o tom, ako sa táto situácia bude do budúcnosti vyvíjať. Treba sa zamýšľať nad tým, aby aplikácia vody bola cielená, vyberať plodiny, ktoré si to vyžadujú. Často to môže byť v kombinácii s inými prípravkami, napr. pôdnou biostimuláciou, kde sa snažíme naštartovať pôdny život, rôzne mikroorganizmy,“ uviedol prof. Pavol Findura.

Podľa slov diskutujúcich, na Slovensku v súčasnosti nemáme dostatok techniky a technológií, ktoré by nám pomohli v regenerácii pôdy, takých, ktoré vedia reagovať na zhutnenie pôdy, neutláčanie, nové prístupy k obrábaniu, udržanie vlahy v pôde.

 

Tohtoročný ôsmy ročník veľtrhu Agrosalón potrvá do 10. decembra.

V piatok, 9. decembra, 11.00 - 12.00 h, v rámci odbornej  témy Čo vplýva na výkonnosť živočíšnej výroby? vystúpi prof. Roman Gálik, SPU v Nitre, s prezentáciou Poľnohospodárska technika a welfare zvierat a prof. Milan Šimko, SPU v Nitre, s témou Vplyv techniky na kvalitu kŕmnej dávky hospodárskych zvierat. Pozývame.

Ísť späť