Biodiverzitné lúky SPU už zakvitli, čoskoro k nim pribudne včelnica
napísal Mária Pietová
Vlčie maky, nevädze, margaréty, ďatelina, kúkoľ poľný a mnohé ďalšie druhy rastlín vysadili na jar odborníci z univerzity spolu so študentmi. Biodiverzitné lúky budú slúžiť na vzdelávanie študentov, osvetu verejnosti, ale aj na výskum či odborné semináre. Pestré lúčne porasty na rozdiel od intenzívnych kosených trávnikov aktívne zlepšujú mikroklímu prostredia. Ich funkcia je filtračná, hygienická, mikroklimatická, ekologická, biodiverzitná, termoregulačná a v neposlednom rade aj estetická. Zlepšujú retenčnú schopnosť pôdy a poskytujú tiež podmienky pre opeľovače, ako sú včely a motýle. „Kľúčová je biodiverzita - podpora rozmanitosti životného prostredia okolo nás, zabezpečenie koexistencie miliónov živých organizmov a ich vzájomná interakcia. Na plochy je priamo naviazaný život množstva hmyzu, opeľovačov, drobných stavovcov, ale aj pôdnej mikrobioty,“ uviedla riaditeľka Botanickej záhrady SPU Alica Beňová.
Biodiverzitné lúky sa podarili zrealizovať vďaka získanému grantu od Nadácie Slovenskej sporiteľne v rámci grantového programu Pre budúcnosť. „Projekt mal od začiatku ambíciu priniesť do areálu SPU jedinečné plochy trvalých lúčnych spoločenstiev. Dnes sa môže pochváliť, že svojím zámerom, rozsahom a náplňou nemá obdobu na európskej úrovni. Pozostáva z piatich veľkých celkov, 18 rôznych zmesí, ďalej členených na 25 podcelkov,“ priblížila A. Beňová.
Projekt BIO:VCEL:IN celkovo pozostáva z troch častí. Základom sú samotné plochy trvalých lúčnych spoločenstiev s osadením techniky pre monitorovací systém. Druhou časťou bude univerzitná včelnica a treťou informačný systém, v rámci ktorého sa osadia interaktívne edukačné prvky a infopanely. Už v najbližších týždňoch sa na voľnej ploche pri Pavilóne RI vybuduje ukážková včelnica, doplnená o dômyselný monitorovací systém. Nachádzať sa bude vo vzdialenosti asi 30 metrov od najbližšej komunikácie a pohybu chodcov či cyklistov.
„Ani kolegovia z blízkych pracovísk sa však nemusia včelstiev obávať. Umiestnenie, výber a zázemie sme dôkladne konzultovali s viacerými včelármi a letáče úľov sú orientované v smere od budov, na lúky. Ako absolútnu poistku sme stavili na samotný genofond včelstiev s vedomím, že o etológií včelstva rozhoduje povaha matky – boli kupované výberové matky Slovenskej včely kranskej z certifikovanej šľachtiteľskej stanice výskumného ústavu, špeciálne šľachtené pre ich miernu povahu,“ zdôraznila riaditeľka Beňová. Samotná včelnica bude pozostávať z drevenej stavby s technických zázemím a ovládacou jednotkou, piatich úľov na podstavcoch a z oplotenia s uzamykateľnou bránkou a riadnym značením.
Univerzitné lúky sa nachádzajú na ploche medzi zvieracou oborou pri Botanickej záhrade a objektom Technickej fakulty SPU. Sú voľne prístupné verejnosti. „Uvedomujeme si aktuálnu fotogenickosť plôch, prosíme však návštevníkov a obdivovateľov týchto jedinečných farebných spoločenstiev, aby nevstupovali na plochy kvôli osobným fotkám. Zašliapnuté rastliny sa už nedokážu postaviť a zostávajú tu tak nevzhľadné pošliapané chodníčky,“ dodala na záver A. Beňová.
Viac podrobných informácií k biodiverzitným lúkam aj ku včelnici nájdete v online Poľnohospodári v rubrike Téma:
- V areáli SPU sa vybuduje ukážková včelnica ako súčasť projektu BIO:VCEL:IN
- Projekt biodiverzitných univerzitných lúk prináša prvé výsledky
Pozrite si reportáže o biodiverzitných lúkach na RTVS:
- Ranné správy RTVS: Zakvitli biodiverzitné lúky (od 48. minúty)
- Správy RTVS z regiónov: Zakvitli biodiverzitné lúky (od 15. minúty)