Chlieb náš každodenný
napísal Renáta Chosraviová
V rámci Týždňa vedy a techniky sa 7. novembra uskutočnila sprievodná akcia Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov a Fakulty biotechnológie a potravinárstva s názvom Chlieb náš každodenný daj nám dnes. Podujatie sa zároveň konalo pri príležitosti Svetového dňa chleba pripadajúceho na 16. október.
Vo foyeri pod aulou boli prezentované pekárske výrobky pripravené na Katedre skladovania a spracovania rastlinných produktov FBP, rôzne druhy chleba z domácej produkcie našich študentov a zamestnancov, ako aj sponzorských výrobkov Penamu, Kočkovskej pekárne a pekárne Sztiszkala B&N. Návštevníci mali možnosť ochutnať rôzne druhy chleba, slaného a sladkého pečiva, pričom najväčší záujem bol o kváskový chlieb, po ktorom je čoraz vyšší dopyt. Akcia bola obohatená o ukážky využitia chleba v podobe chlebových tort, chuťoviek s rôznymi nátierkami, bravčovou masťou a cibuľou, ale aj s medom a domácimi džemami. Záujem bol aj o prezentovaný stredomorský spôsob konzumácie chleba máčaneho v olivovom, makovom, či horčicovom oleji.
Mnoho ľudí spája konzumáciu pekárskych výrobkov so vzrastajúcim výskytom obezity. Zaujímalo nás, či je to naozaj tak. Ako povedala Ing. Martina Gažarová, PhD., z Katedry výživy ľudí FAPZ, nie je to pravda. „V celosvetovom meradle sú trendy znižovať konzumáciu chleba, výskyt nadváhy a obezity však neklesá. Oveľa dôležitejšie je uvedomiť si, kedy a v akom množstve chlieb konzumovať a nie ho vylučovať z jedálnička, v ktorom má nezastupiteľné miesto kvôli svojim výživným látkam,“ zdôraznila odborníčka a dodala, že netreba sa lepku vyhýbať, pokiaľ na to nie je nejaká predispozícia alebo príčina. „Pekárske výrobky sa neodporúčajú konzumovať vo veľkých množstvách na večeru. Určite sú však kvôli svojim výživovým hodnotám vhodné na raňajky,“ uzatvorila odborníčka.