Čo priniesol kurz na aktuálnu tému prevádzkovania kompostární?
napísal Renáta Chosraviová
Jeho cieľom bolo ponúknuť odborným pracovníkom existujúcich kompostární, resp. budúcim prevádzkovateľom kompostární, pracovníkom miestnej štátnej správy a územnej samosprávy pôsobiacich v oblasti odpadového hospodárstva, ako aj študentom, odborné vedomosti z oblasti výroby kompostu z biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov (BRKO).
Výučba v rámci trojdňového kurzu v rozsahu 25 hodín bola rozdelená do dvoch častí – teoretickej (výučba) a praktickej (exkurzia v kompostárni Výčapy-Opatovce). Výučbu zabezpečovala garantka kurzu Anna Báreková, spolu s externými odborníkmi z praxe - Branislavom Moňokom (Priatelia Zeme - SPZ), Mariánom Kobolkom (JRK Slovensko) a Luciou Baľák Lukáňovou (Živá záhrada).
Prečo je vzdelávanie o prevádzkovaní kompostární dôležité?
„Každá obec na Slovensku je povinná zabezpečovať pre svojich občanov triedený zber záhradných a kuchynských biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov (BRKO). Vďaka tomu nekončia tieto odpady na skládkach. Najbežnejšou formou zhodnocovania BRKO je kompostovanie. Kvalita výsledného kompostu je však podmienená nielen kvalitou vstupných surovín, ale aj správnym priebehom celého kompostovacieho procesu. Prostredníctvom kompostu vyrobeného správnou technológiou je možné doplniť chýbajúcu organickú hmotu v pôde a zlepšiť jej vlastnosti,“ vysvetľuje A. Báreková.
Na Slovensku existuje už pomerne rozsiahla sieť kompostární, ktorých prevádzkovateľmi sú aj obce. Ich skúsenosti s kompostovaním sú však často minimálne.
„Ministerstvo životného prostredia SR síce podporuje čerpanie finančných prostriedkov z fondov EÚ na vybudovanie, prípadne rozšírenie kapacít kompostární, ale dôležité je, aby tieto zariadenia fungovali efektívne a ich výstupným produktom bol naozaj kvalitný kompost. Pridanou hodnotou je využívanie BRKO ako zdroja živín, ktoré prostredníctvom kompostu môžu prirodzene cirkulovať v prírode. Schopnosť kompostu viazať vodu má význam aj pri zmierňovaní vplyvu klimatických zmien. Jeho aplikácia na pôdu tak významne prispieva k stabilizácii regionálnych mikroklimatických podmienok,“ hovorí odborníčka a dodáva, že z tohto pohľadu musíme nazerať na kompostovanie ako na výrobný proces hodnotného produktu, ktorý má strategický význam pre spoločnosť a nielen ako na alternatívny spôsob zbavenia sa biologicky rozložiteľných odpadov.
„Dôraz by teda mal byť kladený nielen na efektívnosť výroby kompostov z BRKO, ale hlavne na vysokú kvalitu vyrobeného kompostu. Čím vyššiu kvalitu kompostu dosiahneme, tým väčšie možnosti jeho uplatnenia na trhu získame.“
A čo najviac zaujalo účastníkov kurzu?
„Najväčší záujem bol o informácie súvisiace so správnou skladbou kompostovacej zakládky a s kompostovaním kuchynských bioodpadov,“ dozvedáme sa.
Ďalší vzdelávací kurz sa bude konať 21. – 23. júna 2023.
Absolvent kurzu získal informácie o vzniku, zbere a materiálovom zhodnocovaní BRKO v SR, oboznámil sa s formami a technológiami kompostovania, zorientoval sa v legislatíve SR súvisiacej s výrobou a využívaním kompostu a i. Tiež získal vedomosti o spôsoboch zisťovania kvality kompostov, ich certifikácie a aplikácie na rôzne druhy pôd, je schopný stanoviť optimálnu skladbu substrátu pre založenie kompostovacej zakládky. Zároveň získal zručnosti z oblasti navrhovania a výpočtov potrebných manipulačných a kompostovacích plôch na kompostárni s pásovými hromadami. Je schopný samostatne riadiť jednotlivé procesy prebiehajúce v rámci prevádzky kompostárne a riešiť prípadné problémové situácie.
Absolventi získali osvedčenie o absolvovaní akreditovaného vzdelávacieho programu. Kvalifikácia je evidovaná.