Deň vysokoškoláka na FEM si vyskúšalo vyše 150 stredoškolákov

napísal

Pri úvahách o budúcom štúdiu na vysokej škole si stredoškoláci, najmä maturanti, kladú mnoho otázok, rozhodujú sa o vhodnom zameraní a zamýšľajú sa, či a ako dané štúdium zvládnu. Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre im uľahčuje rozhodovanie aj prostredníctvom tradičného podujatia Deň vysokoškoláka. Tohtoročný organizovala 24. novembra. Pre stredoškolákov bolo pripravených až 14 zaujímavých seminárov.

Podujatie otvorila dekanka FEM prof. Dr. Ing. Elena Horská. Ako povedala, na fakulte v súčasnosti študuje 2-tisíc študentov, z nich 5 % zahraničných. FEM zaujíma popredné miesto medzi ekonomickými fakultami na Slovensku. Ponúka množstvo študijných programov a jej poslaním je vychovávať jazykovo schopných odborníkov v oblasti ekonomiky a hospodárskej politiky, manažmentu, vnútorného a medzinárodného obchodu a marketingu, účtovníctva financií, kvantitatívnych metód, informatiky a environmentálnej ekonomiky a manažmentu.   

O pripravených seminároch, v rámci ktorých sa stredoškoláci mohli oboznámiť s jednotlivými študijnými programami, ktoré FEM ponúka n prvom stupni štúdia, informovala prodekanka pre zahraničné vzťahy a prácu s verejnosťou doc. Ing. Natália Turčeková, PhD.  Výber seminárov študentmi závisel od ich budúceho študijného zamerania, resp. o aký študijný program budú mať záujem.
 

Z pestrej ponuky seminárov

Duálna kvalita potravín očami nás zákazníkov – cieľom seminára bolo predstaviť ŠP obchodné podnikanie a vysvetliť aktuálne diskutovaný pojem duálna kvalita. Duálnu kvalitu  mohli študenti aj vidieť na praktikách obchodných výrobcov. Tiež sa dozvedeli, prečo sa vyrába ten istý výrobok odlišne pre rôzne trhy.

Na seminári z účtovníctva – Peniaze na ceste – sa stredoškoláci dozvedeli ako štúdium účtovníctva  vnímajú samotní študenti FEM a zábavnou formou si overili svoje doterajšie poznatky.

Predstaviť študentom študijný program kvalitatívne metódy ekonómii a ukázať im, kde všade sú čísla okolo nás, možno aj tam, kde ich vôbec reálne nevnímame, ako ovplyvňujú náš život a ako je dôležité premýšľať nad číslami, ktoré sú nám servírované a ako sa nenechať ľahko oklamať. To bol cieľ seminára Čísla hýbu svetom.

Seminár Merchandising - obchod  náš každodenný priblížil študentom pohľad na bežný nákup z inej perspektívy. Poukázal hlavne na spôsoby ako zaujať zákazníka na mieste predaja bez toho, aby si to plne uvedomoval. Jednoduchým spôsobom bola študentom priblížená problematika neuromarketingu prostredníctvom praktických ukážok.

Nie nadarmo sa hovorí: „Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.“ Pravdivosť tejto starej múdrosti sme si možno nikdy neuvedomovali viac ako dnes. A práve na seminári „ Jazyky okno do...“ mali študenti možnosť sa dozvedieť viac o štúdiu cudzích jazykov na FEM, možnosti štúdia čínskeho jazyka či otváraní nových pracovných príležitostí.  Organizátori zároveň chceli poukázať napríklad aj na význam nemeckého jazyka, čo bolo demonštrované v rámci seminára Jazyky a kariéra – čo postrádajú zahraniční investori na Slovensku.

Projektový manažment očami študentiek viedli študentky 5. ročníka FEM. Cieľom bolo predstaviť ŠP manažment podniku z pohľadu študentov, ktorí odprezentovali reálny projekt, spracovaný v rámci predmetu projektový manažment. 

V rámci seminára „Trade makes everyone better off  mali stredoškoláci možnosť reálne zažiť obchodovanie s agrárnymi komoditami čo úzko súvisí aj so  ŠP medzinárodný obchod s agrárnymi komoditami, ktorý FEM ponúka aj v anglickom jazyku – International Tade with Agrarian Comodities.  

Cieľom seminára Biznis náš každodenný bolo oboznámiť záujemcov so ŠP ekonomika podniku,  ako aj so všetkými možnosťami a výhodami, ktoré štúdium tohto programu prináša. Študenti sa hravou formou snažili riešiť ekonomické problémy každodenného života.

To, že FEM je úzko prepojená s praxou, demonštrovala aj seminárom, ktorý zabezpečila spoločnosť IBM.

Pri voľbe seminárov si stredoškoláci mohli vybrať aj niečo zo sveta hlavolamov v rámci seminára Svet hlavolamov - Rubikova kocka. Ma podujatí bolo možné  vidieť jedinečnú zbierku 215  najrôznejších typov, druhov a variantov Rubikovej kocky. Zbierka svojou jedinečnosťou bola aktuálne zapísaná v knihe Guinnessových rekordov. Zápis sa uskutočnil 23. novembra 2017 na pôde Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. Na záver sa uskutočnila súťaž v skladaní Rubikovej kocky.

Spoločnosť Oriflame zase poradila záujemkyniam ako sa správne nalíčiť a byť trendy nielen na stužkovej.

Počas dňa prebehla aj Diskusia bez cenzúry, v rámci ktorej femkári povedali stredoškolákom, prečo práve FEM je tá správna voľba pre nich. V kútiku indonézskej kultúry na FEM  sa účastníci Dňa vysokoškoláka mohli oboznámiť s touto zaujímavou krajinou, jej kultúrou a ochutnať špeciality, ktoré pripravili zástupcovia indonézskej ambasády na Slovensku. 
Vyhradený  bol aj priestor na stretnutie so zahraničnými študentmi, ktorí sa podelili o svoje pocity a dojmy zo štúdia na FEM.

Počas celého dňa sa študentom stredných škôl venovali študenti z Challenge Fund Team-u. Chvíle počas celého dňa im spríjemňoval aj maskot „Femky“ . Po úspešnom absolvovaní dňa študenti stredných škôl získali certifikáty o účasti.

„Veríme, že aj  tretí ročník projektu  Deň  vysokoškoláka na FEM bol plný pozitívnych zážitkov a naštartuje nové spolupráce so strednými školami, ktoré nám vychovávajú nádejných vysokoškolákov,“ povedala dekanka FEM prof. E. Horská.

 

Ísť späť