Dobrovoľníci pomáhajú s výstavbou včelnice v Botanickej záhrade

napísal

Tento týždeň sa v Botanickej záhrade SPU nesie v duchu dobrovoľníckej činnosti. V utorok 24. septembra na Európsky deň agrobiodiverzity navštívilo Botanickú záhradu vďaka spolupráci s Nitrianskym centrom dobrovoľníctva 13 pracovníkov spoločnosti Jaguar Land Rover, ktorí pomáhali budovať univerzitnú včelnicu. Vo štvrtok 26. septembra sa v rámci Medzinárodného dňa environmentálneho zdravia zapojilo do dobrovoľníckych aktivít 36 zamestnancov poisťovne Dôvera.

„Pre zamestnancov Dôvery sme s kolegami pripravili desať aktivít, ktoré sú budovacieho, tvorivého, ale aj údržbového charakteru. Medzi aktivitami je dokončovanie univerzitnej včelnice, natiahnutie oborového oplotenia a osadenie uzamykateľnej bránky okolo včelnice. Dobrovoľníci tiež osádzajú informačné tabule k včelnici a pomáhajú s prípravou rámikov do úľov. Okrem toho čistia a natierajú parkový mobiliár, v permakultúrnej záhrade pomáhajú budovať senzorický chodník a pomáhajú aj s údržbou kvetinových záhonov,“ priblížila riaditeľka Botanickej záhrady SPU Alica Beňová. Ďalšou aktivitou je výstavba novej drevostavby v parku Botanickej záhrady, ktorá bude technickým zázemím pre náradie a ostatné technické prvky.

Vďaka spolupráci s Divadlom Andreja Bagara v Nitre pribudne v Botanickej záhrade SPU aj nový, dizajnovo inovatívny mobiliár, ktorý je doplnený zaujímavým sortimentom popínavých rastlín a zároveň bude propagovať aktuálne predstavenia divadla. Po natretí dobrovoľníkmi nájdu moduly s viacúrovňovým sedením svoje miesto v Parku Botanickej záhrady.

„Rozmýšľali sme, ako môžeme ako organizácia pomôcť niekomu, kto by to mohol potrebovať. Kolegovia z Nitry sa rozhliadli a našli Botanickú záhradu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Mne sa to veľmi páči, pretože tak ako zdravotníctvo, rovnako aj školstvo je sektor, ktorý si zaslúži viac pozornosti,“ povedal riaditeľ Úseku financií a prevádzky poisťovne Dôvera Martin Troják. Botanická záhrada pomoc dobrovoľníkov víta. „Máme veľa plánov, ale keďže prirodzene mnoho času venujeme našej odbornej činnosti a bežným údržbovým prácam, sú ďalšie aktivity pre nás časovo náročné. Veľmi ma teší, že s pomocou dobrovoľníkov dokážeme za pár dní vybudovať takéto náročné nové prvky. Je to pre nás obrovská pomoc, za ktorú im ďakujeme,“ podčiarkla A. Beňová.

Včelnica bude slúžiť na vzdelávanie aj osvetu

Ukážková univerzitná včelnica je súčasťou projektu BIO:VCEL:IN. Prvým stupňom projektu boli biodiverzitné lúky, druhým je včelnica a tretím sú informačné tabule o biodiverzite, rastlinách a opeľovačoch v mestskom prostredí. Včelnica bude určená na vzdelávacie aktivity študentov, ako aj na osvetu verejnosti. Bude na ňu naviazaný aj včelársky krúžok. „Keďže nie je vhodné ročné obdobie na osadenie včelstiev, tak k tomuto kroku pristúpime v skorej jari budúceho roka,“ uviedla A. Beňová. Ako ďalej dodala, včelnica bude oplotená a uzamknutá. Jej blízke okolie je však popretkávané pešími bylinnými chodníkmi, na ktorých budú osadené tabule s informáciami o živote včelstiev a dôležitosti opeľovačov v rámci biodiverzity prostredia a priestor ako celok je pre návštevníkov prístupný.

Ísť späť