Doktorandke FZKI Tímei Žolobaničovej udelili Odmenu PRO URBIS
napísal Renáta Chosraviová
CENA EMILA BELLUŠA sa udeľuje od roku 1990 za významné celoživotné dielo, CENA DUŠANA JURKOVIČA sa udeľuje od roku 1964 za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku, CENA PROF. MARTINA KUSÉHO sa udeľuje od roku 2003 za vedeckú, teoretickú, editorskú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry a CENA PROF. JOZEFA LACKA za najlepšiu diplomovú prácu v aktuálnom akademickom roku bola zriadená v roku 1990.
Aj tento rok uspela absolventka FZKI
Je veľkým úspechom, že v celoštátnej súťaži o najlepšiu diplomovú prácu absolventov 2022 architektonických škôl na Slovensku aj v tomto ročníku, tak ako v minulom, bola ocenená absolventka Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.
Do súťaže bolo porotami jednotlivých architektonických škôl nominovaných 19 absolventských projektov, ktoré boli odporučené obhajobnými komisiami pre diplomové práce ako práce s najvyššou kvalitou a sú výsledkom interného výberu jednotlivých škôl alebo fakúlt: Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave – 7, Katedra architektúry SvF STU v Bratislave – 3, Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre – 3, Fakulta umení TU Košice – 2 a Katedra architektúry VŠVU Bratislava – 4 diplomové práce.
Národné kolo Ceny prof. Jozefa Lacka sa uskutočnilo 13. septembra v priestoroch Balassovho paláca, v sídle Spolku architektov Slovenska. Porota sa podrobne oboznámila s autorským riešením, zámerom, obsahom a cieľom každej z nominovaných diplomových prác, ktoré boli odprezentované ich autormi. V zmysle Štatútu Ceny prof. Jozefa Lacka hodnotiaca komisia následne vybrala prácu, ktorej udelila hlavnú cenu - Cenu prof. Jozefa Lacka za akademický rok 2021/2022 a ďalších päť prác, ktoré ocenila za ich špecifický prínos.
Cenu Odmena PRO URBIS za riešenie, ktoré je príspevkom pre skvalitnenie mestského prostredia a environmentálny prístup k riešeniu problematiky bola udelená Ing. Tímei Žolobaničovej, doktorandke na Ústave krajinnej architektúry FZKI SPU v Nitre, za prácu s názvom Stratené miesta mesta. Vedúcou diplomovej práce bola doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., z Ústavu krajinnej architektúry FZKI.
Ako nás R. Štěpánková informovala, porota vysoko vyzdvihla výber témy diplomantky o stratených miestach-nemiestach v meste, ako konkrétny pokus o prelomenie všeobecnej nevšímavosti (aj kompetentných) voči tomu množstvu tzv. „bezprízorných“, nedefinovaných a nedefinovateľných plôšok, plôch, priestranstiev a priestorov, ktoré sú roztrúsené v mestách a obciach, ako akýsi pasívne trpený urbanistický odpad, ukrývajú v sebe nemalý potenciál, hodnotu, poklad.
„Za obzvlášť cenné porota považovala, že diplomantka sa vo svojej práci nezastavila len pri analýze, či pomenovaní problému a návrhu hoci sebekvalitnejšieho konkrétneho riešenia pre konkrétne miesto, ale zovšeobecnením princípov a postupov „obsadzovania“ týchto „nemiest“ v podobe základu k reálnemu manuálu ukázala systémovú cestu, ako tieto „chrasty“ v meste liečiť a znovu zapojiť do živého organizmu mesta,“ povedala vedúca úspešnej diplomovej práce.