Erasmus Village priniesol skúsenosti zahraničných študentov aj informácie o výskume
napísal Renáta Chosraviová
Aj tento rok sa konalo v rámci Študentských dní nitrianskych univerzít. Program obohatila novinka s názvom Veda spája.
„Našou snahou je poskytnúť možnosť nadviazať neformálne kontakty medzi zahraničnými a slovenskými študentmi, ako aj získať bližšie informácie o študijných pobytoch v zahraničí, a tak motivovať ešte viac študentov SPU využívať mobilitné programy,“ uviedla prorektorka pre strategický rozvoj a internacionalizáciu profesorka Lucia Palšová.
Záujemcovia o študijné pobyty v zahraničí, ale aj ostatní návštevníci podujatia tak mali možnosť v jeden deň virtuálne „cestovať“. V stánkoch jednotlivých krajín sa mohli započúvať do zaujímavých prezentácií o univerzitách, histórii a tradícii krajín, ochutnať národné jedlo, podiskutovať so zahraničnými študentmi a tiež zahlasovať za najzaujímavejší stánok. Priestory SPU v Nitre tak ožili vôňami a farbami Francúzska, Talianska, Grécka, Bulharska, Uzbekistanu, Ukrajiny, ale aj vzdialeného Mexika či Maurícia. Prezentovalo sa vyše 60 zahraničných a domácich študentov.
„Aj vďaka tomuto podujatiu sa zvyšuje povedomie o možnostiach mobility, medzikultúrneho dialógu a medzinárodnej spolupráce,“ ocenil akciu doktorand Georgi Mladenov z bulharskej Dimitar A. Tsenov Academy of Economics. Na SPU absolvuje vyše trojmesačný pobyt na Fakulte ekonomiky a manažmentu, venuje sa problematike zabezpečenia kvality vo financovaní a účtovníctve. „Pre mňa je zaujímavé získať poznatky o vzdelávacom systéme na Slovensku, nadobúdať nové kontakty, možnosti pre networking a spoluprácu vo výskume,“ povedal. Na Slovensku absolvuje už druhý pobyt a svoje skúsenosti tak môže porovnávať s poznatkami z mobility v Maďarsku a v Českej republike.
V rámci programu Erasmus Village pripravila Kancelária zahraničných vzťahov a medzinárodných vzdelávacích programov aj akciu s názvom Veda spája. Zástupcovia univerzitných pracovísk a fakúlt počas nej predstavili svoje výskumné a vzdelávacie projekty.
Výskumné centrum AgroBioTech prezentovalo výskumné aktivity a projekty, ktoré odborníci v súčasnosti riešia, medzi nimi projekty HORIZON a APVV, ako aj aktivity Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT), keďže SPU je EIT Food Hub-om. „Prezentujeme sa aj konkrétnymi vývojovými a inovatívnymi produktmi z Potravinového inkubátora. Záujemcovia môžu ochutnať napríklad sušienky, zeleninové čipsy či perníčky a zároveň sme pripravili aj dotazník, kde sledujeme spätnú väzbu konzumenta. Keďže dotazník je aj v anglickom jazyku, môžu sa do neho zapojiť aj zahraniční študenti,“ uviedla riaditeľka výskumného centra profesorka Adriana Kolesárová.
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva predstavila projekt Nenuphar, ktorý sa zaoberá získavaním živín - dusíka a fosforu z odpadových vôd. Fakulta ekonomiky a manažmentu informovala o projekte Ako byť digitálne odolný, ktorý je zameraný na budovanie digitálnej pohody, bezpečnosti a zodpovednosti online. Zároveň pozývala na výberovú prednášku o projekte, ktorá sa bude konať 28. novembra o 9:30 na FEM.
Na Erasmus Village sa aktívne prezentovali aj univerzitné spolky, medzi nimi Folklórny súbor Zobor a poľovnícky krúžok Buteo. Svoj stánok mala aj študentská dobrovoľnícka organizácia Erasmus Student Network (ESN), ktorá pomáha zahraničným študentom začleniť sa do študentského života na SPU a rada privíta nových „medzinárodne orientovaných“ nadšencov do svojho „buddy tímu“.
Súčasťou podujatia bola aj súťaž o najkrajší stánok. Potešiteľné je, že mimoriadne zaujal stánok našich zoboristov, ktorý sa umiestnil na prvom mieste, následne bodoval stánok bulharských a francúzskych študentov. Osobitné poďakovanie patrí uzbeckým študentkám, ktoré rozprúdili atmosféru ukážkou svojho národného tanca. Bodku za podujatím urobila večerná afterparty plná hudby a zábavy.