Fakulta biotechnológie a potravinárstva je tu 20 rokov: Za ten čas vychovala vyše päťtisíc absolventov

napísal

Jubileum bolo  vhodnou príležitosťou pripomenúť si ho spolu s akademickými funkcionármi, zástupcami spolupracujúcich inštitúcií a praxe, osobnosťami, ktoré stáli pri zrode tejto inštitúcie, ale aj s tými, ktorí významne prispeli a prispievajú k jej formovaniu a rozvoju, ako aj študentmi.

So slávnostným prejavom vystúpil dekan prof. Norbert Lukáč. V úvode pripomenul význam a dôležité postavenie fakulty v histórii SPU.

„Fakulta biotechnológie a potravinárstva bola zriadená rozhodnutím Akreditačnej komisie z 23. mája 2002. Na základe zriaďovacej listiny rektora SPU v Nitre z 1. októbra 2002 fakulta de jure i de facto začala svoju činnosť. Počas dvoch dekád svojho pôsobenia sa vyprofilovala na významnú vzdelávaciu a výskumnú inštitúciu. Výsledky publikované v renomovaných vedeckých periodikách a ich ohlas citovanosti zaraďujú FBP na popredné miesto v kvalifikačnom rebríčku slovenských fakúlt a zároveň ako jednu z najkvalitnejších fakúlt na SPU.“

Následne dekan venoval pozornosť všetkým dôležitým aspektom fungovania fakulty vo vzťahu k vzdelávaniu, vede a výskumu, jej činnosti so zreteľom na aktuálne požiadavky spoločenskej praxe.

Ako uviedol, fakulta za 20 rokov existencie pripravila pre prax 5140 absolventov. V súčasnosti na nej študuje 539 študentov. Moderné vzdelávanie ponúka v troch študijných odboroch - biológia, biotechnológie a potravinárstvo. S cieľom poskytnúť teoretický základ štúdia FBP za posledných desať rokov vydala 113 vysokoškolských skrípt a 37 vysokoškolských učebníc, mnohé z nich získali prestížne ocenenia.

Za integrálnu súčasť rozvoja je považovaná oblasť internacionalizácie. „Medzinárodná spolupráca fakulty s partnerskými inštitúciami prebieha na báze spolupráce s viac ako 80 univerzitami a inštitúciami z 37 krajín sveta, čím sa vytvára priestor pre spoločné riešenie výskumných, edukačných a ďalších projektov,“ uviedol dekan.

Vo vede FBP prispieva najmä k riešeniu otázok moderných biotechnológií, biológie, potravinárstva vrátane technológie potravín, nealko nápojov, sladovníctva a pivovarníctva, vinárstva, gastronómie a bezpečnosti a kontroly potravín. Výskumné aktivity pracovísk sú odrazom vybudovanej infraštruktúry, materiálneho zázemia, kvality ľudského potenciálu, ale aj finančných možností jednotlivých grantových schém. „Objem finančných prostriedkov z národných a medzinárodných grantových schém za posledných päť rokov na fakulte vzrástol o 300 percent.“

K významným kritériám hodnotenia univerzity, a teda aj fakulty, patrí publikačná činnosť. Celková publikačná výkonnosť FBP, kvalita publikácií, má v kvalitatívnom i kvantitatívnom vyjadrení stúpajúci trend. „Počet karentovaných, respektíve indexovaných publikácií je na vysokej úrovni. Od roku 2020 počet prevyšuje 70, v minulom roku to bolo 71 a v tomto roku 77. Navyše počet impaktovaných článkov je 88, IF medzi 5 – 6 malo 9 najvýznamnejších publikácií. V porovnaní s rokom 2015  štvornásobne vzrástol počet citácií na jedného tvorivého pracovníka. Najcitovanejšie práce boli v priemere citované v tomto roku až 48-krát.“

Dekan vyjadril poďakovanie všetkým tým, ktorí prispeli k formovaniu a rozvoju fakulty, ocenil dobre fungujúcu odbornú spoluprácu s univerzitnými pracoviskami a fakultami SPU. Osobitne poďakoval za úspešnú činnosť v prospech fakulty predchádzajúcim dekanom – prof. Jozefovi Bullovi a prof. Jánovi Tomášovi.

Slávnostné zhromaždenie pozdravila rektorka Klaudia Halászová. Fakulte adresovala slová uznania. „FBP sa silno a kvalitne etablovala, je jedným z hlavných pilierov univerzity. Vybrali ste sa náročnou cestou – akreditovať tri študijné odbory, ale verím, že sa nám tieto príležitosti spoločne podarí naplniť. Vo FBP vidíme potenciál pre ďalší rozvoj, chceme inovovať pre prax a podnikateľský sektor.“

Za Slovenskú akadémiu vied vystúpil riaditeľ Ústavu genetiky a biotechnológie rastlín doc. Ján Salaj, ktorý vyzdvihol najmä významnú spoluprácu SAV s FBP na vedeckých projektoch a vedeckej výchove mladých odborníkov. Zhromaždenie pozdravil aj doc. László Stündl, PhD., dekan Fakulty prírodných vied a potravinárstva a environmentálneho manažmentu z Univerzity v Debrecéne.

Prvý dekan FBP prof. Jozef Bulla akcentoval výnimočnosť momentu, osobitnú atmosféru, genius loci auly SPU, „v ktorej priestore sa vždy stretávajú myšlienky a hľadajú východiská“. Fakulte poprial, aby si udržala dobré meno. „Dvadsať rokov fakulty prinieslo veľa progresu, riešení problémov, dosiahnutých výsledkov. To nás zaväzuje zachovať a zveľaďovať kvalitu vedy, výskumu, budovať vzťahy medzi katedrami, fakultami, poľnohospodárskou a potravinárskou praxou, udržať si dobré meno.“

Súčasťou slávnosti bolo aj oceňovanie osobností.

Z rúk dekana prof. Norberta Lukáča si prevzali Ďakovný list osobnosti, ktoré sa významne podieľali a podieľajú na rozvoji fakulty a budovaní jej dobrého mena doma i v zahraničí.:

doc. Ing. Klaudia Halásová, PhD., rektorka SPU v Nitre

Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., emeritný rektor SPU v Nitre

prof. Ing. Jozef Bulla, DrSc., emeritný dekan FBP SPU v Nitre

prof. Ing. Ján Tomáš, CSc., emeritný dekan FBP SPU v Nitre

Bývalé predsedníčky AS FBP SPU v Nitre: doc. RNDr. Dana Urminská, CSc., prof. Ing. Mária Angelovičová, CSc., prof. Ing. Dana Tančinová, PhD. a súčasný predseda AS FBP SPU v Nitre: Ing. Radovan Stanovič, PhD.

Bývalé prodekanky, prodekan a tajomníčka FBP SPU v Nitre: prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc., doc. Ing. Helena Frančáková, CSc., prof. Ing. Jaroslav Kováčik, PhD., Ing. Zuzana Gálová.

Členovia VR FBP SPU v Nitre: doc. Ján Salaj, prof. Alžbeta Jarošová, doc. Jaroslav Slamečka, prof. Peter Chrenek, doc. Tatiana Bojňanská, prof. Jozef Golian, prof. Juraj Čuboň, prof. Peter Haščík, prof. Janette Musilová, prof. Soňa Javoreková, prof. Peter Massányi, prof. Judita Lidiková, doc. Peter Ondrišík, prof. Elena Horská prof. Dušan Igaz, prof. Roman Gálik, doc. Oľga Roháčiková.

Ďalší vzácni hostia: prof. Daniel Bíro, prof. Anna Bandlerová, Ing. Jana Libantová, prof. Ángel Carbonell Barrachina.

Súčasné prodekanky a tajomníčka FBP SPU v Nitre: prof. Alena Vollmannová, prof. Adriana Kolesárová, doc. Alica Bobková, Ing. Eva Piecková.

 

Cenu dekana za rok 2021 za mimoriadne výsledky vo vedeckej a tvorivej činnosti si prevzali:

V KATEGÓRII: MLADÁ VEDECKÁ OSOBNOSŤ ROKA: Ing. TOMÁŠ JAMBOR, PhD.

Cena dekana za rok 2021 v kategórii Mladá vedecká osobnosť roka za autorstvo publikácie s IF: 4,374 v kvartile Q2 ako aj získanie výskumného projektu VEGA.

Tomáš Jambor je vedeckovýskumný pracovník s kvalifikačným stupňom II.a v oblasti prírodných vied, pôsobí na Ústave aplikovanej biológie. Vo svojej vedeckej práci sa zameriava na in vitro a in vivo determináciu účinkov biologicky aktívnych látok, endokrinných disruptorov a ďalších xenobiotík využívaných v poľnohospodárskej a potravinárskej praxi. Využívaním laboratórnych diagnostík kvantifikuje celulárne a systémové zmeny živočíšnych modelov s ohľadom na celkové zdravie jedinca.

V KATEGÓRII: PUBLIKÁCIE V NAJRENOMOVANEJŠÍCH VEDECKÝCH ČASOPISOCH

V ODBORE BIOLÓGIA: prof. MVDr. PETER MASÁNYI, DrSc.

Cena dekana za rok 2021 v kategórii Publikácie v najrenomovanejších vedeckých časopisoch v odbore biológia za spoluautorstvo publikácií s IF: 6,313 v kvartile Q1 a s IF 4,219 v kvartile Q2.

Peter Massányi je vedúci Ústavu aplikovanej biológie, vo svojej vedeckovýskumnej činnosti sa zameriava na reprodukčnú toxikológiu, patofyziológiu, cytológiu a cytotoxikológiu v súvislosti s pôsobením environmentálnych faktorov na biologický systém.

V ODBORE BIOLÓGIA: Ing. JÚLIUS ÁRVAY, PhD.

Cena dekana za rok 2021 v kategórii Publikácie v najrenomovanejších vedeckých časopisoch v odbore biológia za autorstvo publikácie s IF: 5.816 v kvartile Q1.

Július Árvay je vedeckovýskumný pracovník s kvalifikačným stupňom II.a, pracuje na Ústave potravinárstva, kde sa aktívne podieľa na riešení kľúčových vedeckovýskumných úloh ústavu v oblasti analýz environmentálnych a potravinových zložiek na obsah rizikových prvkov a biologicky aktívnych látok. Hodnotí zdravotné riziká súvisiace s konzumáciou jedlých lesných plodov z rôznych environmentálne zaťažených oblastí Slovenska

V KATEGÓRII: PUBLIKÁCIE V NAJRENOMOVANEJŠÍCH VEDECKÝCH ČASOPISOCH

V ODBORE POTRAVINÁRSTVO: prof. Ing. JUDITA LIDIKOVÁ, PhD.

Cena dekana za rok 2021 v kategórii Publikácie v najrenomovanejších vedeckých časopisoch v odbore potravinárstvo za autorstvo publikácie s IF: 4,35 v kvartile Q1.

Judita Lidiková je  vedúca Ústavu potravinárstva, sa vo svojej vedeckovýskumnej činnosti zameriava na kvalitu a chemické ukazovatele pôd a potravinových surovín rastlinného pôvodu ako aj na problematiku bioaktívnych, nutričných a antinutričných látok v surovinách rastlinného pôvodu. Vo svojich prácach sa zameriava na výskum potravinových surovín s tradíciou pestovania na Slovensku, ako aj na výskum nových minoritných plodín. V súčasnosti sa zameriava na výskum nových typov funkčných potravín pre ľudí so zdravotnými problémami a špecifickými potrebami.

V ODBORE POTRAVINÁRSTVO: prof. RNDr. ALENA VOLLMANNOVÁ, PhD.

Cena dekana za rok 2021 v kategórii Publikácie v najrenomovanejších vedeckých časopisoch v odbore potravinárstvo za autorstvo publikácie s IF: 3,935 v kvartile Q1.

Alena Vollmannová je prodekanka pre ľudské zdroje a kvalitu fakulty, pôsobí na Ústave potravinárstva. Jej vedeckovýskumná činnosť je zameraná na dve oblasti. Prvou z nich je výskum toxického pôsobenia rizikových prvkov v systéme pôda – rastlina, overovanie možností eliminácie resp. minimalizácie vstupu biotoxických prvkov do poľnohospodárskych plodín a tým aj do potravového reťazca s cieľom produkcie bezpečných a kvalitných potravín. Ďalšou oblasťou je problematika chemoprotektívnych komponentov vybraných plodín s cieľom ich využitia na výrobu funkčných potravín, s akcentom na minoritné, zabudnuté a znovuobjavované rastlinné potravinové suroviny.

V ODBORE POTRAVINÁRSTVO: doc. Ing. SOŇA FELŠÖCIOVÁ, PhD.

Cena dekana za rok 2021 v kategórii Publikácie v najrenomovanejších vedeckých časopisoch v odbore potravinárstvo za autorstvo publikácie s IF: 3,935 v kvartile Q1.

Soňa Felšöciová, PhD., pôsobí ako vysokoškolský učiteľ na Ústave biotechnológie. Vedecky sa orientuje na stanovenie mykocenózy v rastlinných produktoch (najmä obilniny, olejniny, hrozno), v živočíšnych produktoch (peľ, med), kŕmnych zmesiach a ich komponentoch a na stanovenie potenciálnej schopnosti izolátov produkovať mykotoxíny.

V odbore BIOTECHNOLÓGIE: prof. Ing. ADRIANA KOLESÁROVÁ, PhD.

Cena dekana za rok 2021 v kategórii Publikácie v najrenomovanejších vedeckých časopisoch v odbore BIOTECHNOLÓGIE za autorstvo publikácií s IF: 5,863 a s IF: 5,717 v kvartile Q1.

Adriana Kolesárová je prodekanka pre vedu, výskum a zahraničné vzťahy, profesorka v agrobiotechnológiách pôsobí na Ústave aplikovanej biológie. Jej vedeckovýskumná činnosť je zameraná na dizajnovanie fytonutientov z tradičných a netradičných druhov ovocia, liečivých rastlín a testovanie ich účinkov na humánnych zdravých i nádorových modelových ovariálnych bunkových líniách s perspektívou určenia intracelulárnej signalizácie, rizík a eliminácie patologických javov v podmienkach in vitro. Prínosom je ich využitie v ochrane a udržaní zdravia, ale aj v prevencii a liečbe porúch reprodukčných funkcií.

V KATEGÓRII OSOBNOSŤ ROKA ZA VÝZNAMNÚ NÁRODNÚ A MEDZINÁRODNÚ ÚSPEŠNOSŤ V PROJEKTOCH: prof. Ing. ADRIANA KOLESÁROVÁ, PhD.

Cena dekana za rok 2021 v kategórii Osobnosť roka za významnú národnú a medzinárodnú úspešnosť v projektoch s najvyšším príjmom finančných prostriedkov na fakulte v roku 2021, ktorý predstavoval sumu 292 804,14 eur, z toho za 6 medzinárodných projektov 148 210 eur a 4 národné projekty 144 594,14 eur.

Adriana Kolesárová má viac ako 15 rokov skúseností s vývojom, realizáciou a koordináciou národných a medzinárodných projektov výskumu, vývoja, inovácií a vzdelávania, vrátane EIT Food ako súčasť HORIZONT Európa, Erasmus+ Strategické partnerstvá, Erasmus+ Kooperačné partnerstvá a sietí CEEPUS BioScience, Food and Health, CASEE a FOODforce. Na Slovensku koordinuje EIT Food Hub, Národnú platformu AgroBioFood Nitra a Výskumnú infraštruktúru pre potraviny, výživu a zdravie. Je členka Komisie pre koordináciu aktivít Slovenskej republiky vo výskumných infraštruktúrach ESFRI v oblasti zdravia, potravín a životného prostredia, ako aj ESFRI delegátka za Slovenskú republiku v ESFRI strategickej pracovnej skupine Health and Food.

 

Foto: Ján Csillag

Ísť späť