FZKI otvorila sad starých krajových odrôd jabloní

napísal

Vznikol v Demonštračnej záhrade Botanickej záhrady SPU v Nitre v rámci projektu SadOVO v spolupráci univerzity s Nadáciou Tesco a Občianskym združením CEEV Živica.

Sad je zbierkou vzácnych odrôd pestovaných v tvare štíhleho vretena. Väčšina pestovaných odrôd sú odrody staré. Staré odrody sú naším prírodno-kultúrnym dedičstvom vznikli v rôznych krajinách sveta pred rokom 1950 a rozšírili sa aj k nám na Slovensko, kde majú dlhú tradíciu pestovania. Spája ich aj to, že väčšinu z nich nenájdeme v intenzívnych sadoch, ani na pultoch predajní. Ide o bohatý genofond, v ktorom majú odrody rôzne pestovateľské nároky, vlastnosti, chute aj využitie. Mnohé zo starých odrôd sú ohrozené vymiznutím. Aj na tejto ploche sa FZKI SPU v Nitre snaží zachovať a chrániť staré odrody pre budúce generácie.    

Ako na otvorení sadu uviedol dekan FZKI prof. Dušan Igaz, hlavným cieľom je zachovať staré odrody  a vytvoriť podmienky pre študentov, ktorí v rámci bakalárskych a diplomových prác budú skúmať úrodové parametre, fenologické parametre, dynamiku rastu a pod. „Zároveň bude našou snahou dať odporúčania pre prax s cieľom spracovania týchto starých odrôd či už na mušty alebo iné výrobky. Aj z tohto hľadiska je sad zámerne vytvorený v takom režime, že ho možno intenzifikovať a robiť v ňom experimenty,“ povedal dekan. Za spoluprácu pri tvorbe sadu starých odrôd poďakoval Nadácii Tesco, ktorá poskytla finančnú pomoc, Občianskemu združeniu CEEV Živica, ktoré poskytlo materiál, ako aj študentom Ústavu záhradníctva FZKI, ktorí materiál navrúbľovali na podpníky upravené na štíhle vreteno.  

Generálny riaditeľ Tesco Slovensko Martin Kuruc konštatoval, že vytvorenie sadu je pokračovaním dlhoročnej spolupráce Nadácie s CEEV Živica. „Do projektu SadOVO, ktorý združenie realizuje aj v spolupráci so strednými školami, Nadácia Tesco vložila už 200-tisíc eur, vysadených bolo vyše 300 ovocných stromov. Teší nás, že do projektu pribudla aj prvá univerzita - SPU v Nitre,“ povedal riaditeľ.  

Okrem toho, že ovocný sad bude plniť svoj význam – bude zameraný na výskum a v budúcnosti bude slúžiť aj pre šírenie starých odrôd – odberu genetického materiálu, pre využívanie vrúbľov, koordinátorka projektu SadOVO z OZ Živica Andrea Uherková vyzdvihla aj myšlienku podpory odrodovej a inej biodiverzity. „Posilnili sme aj vhodné prírodné podmienky pre rôzne organizmy v sade – vytvorili sme hmyzí hotel pre opeľovačov stromov, umiestnili sme v sade dve bidlá pre dravce a postupne rozmiestňujeme aj vtáčie búdky pre zlepšenie hniezdnych možností,“ priblížila aj ďalšiu iniciatívu združenia.    

Fungovať bude v biorežime

V súčasnosti je v sade  na ploche 20 árov vysadených 219 kusov jabloní na podpníku. „Je tu 73 odrôd, napr. Antonovka, Astrachán biely, Cár Alexander, Solivarské ušľachtilé, Jadernička moravská, Kardinál pásikavý, Krasokvet žltý, Zuccalmagliova reneta, Smiřické vzácne, Jonathan, Opát Bruno, Spartan, Lebelovo, Viliam, Ontario, Zvonkové a i.  Najmladšia odroda je z roku 1950 – Júlia. Staré odrody majú rôzny pôvod, čiže nie sú len zo Slovenska, ale aj z Čiech, Nemecka, Rakúska, ktoré však u nás zdomácneli,“ informoval garant výsadby doc. Ján Mezey z Ústavu záhradníctva FZKI. Podľa slov odborníka staré  odrody zanikajú z toho dôvodu, lebo nároky spotrebiteľa sa menia a tiež prebieha šľachtenie vo svete, takže vznikajú nové odrody. „Šľachtenie sa zameriava na nové parametre či už odrodové, rastové, alebo odolnosť voči chorobám a škodcom, mrazu atď. V starých odrodách nie sú všetky tieto parametre súhrnne zastúpené. Pri moderných odrodách sa šľachtiteľ snaží, aby aspoň väčšina týchto parametrov bola v nich zahrnutá. Avšak genetiku, ktorá je v starých odrodách, a ich potenciál,  treba zachovať. Pokiaľ by sa genetika nezachovala, odrody vymiznú,“ podotýka J. Mezey.

Sad starých krajových odrôd jabloní bude fungovať v biorežime. „Budú sa v ňom aplikovať len povolené prípravky na báze medi či síry a biologické prípravky na ochranu rastlín. Do pôdy sa budú aplikovať pôdne kondicionéry a rôzne extrakty a výťažky na podporu celkovej kondície stromov,“ uzavrel garant výsadby.

Na záver podujatia sa konal symbolický „krst“ sadu muštom a symbolické prihrnutie dvoch ovocných stromčekov.

Z médií:

TASR: https://www.tasr.sk/tasr-clanok/TASR:2021102700000328

Ísť späť