FZKI pomáha Klátovskému ramenu. Revitalizovať ho, aj čistiť okolie

napísal

FZKI v spolupráci s partnermi minulý rok získala grant na obnovu znehodnotených ekosystémov mokradí. Rameno potrebuje revitalizáciu kontrolovanú Štátnou ochranou prírody SR na zachovanie podmienok pôvodného stavu územia prírodnej rezervácie. V novembri 2021 sa začalo s prvými spoločnými rekognoskáciami Klátovského ramena a k nemu priľahlých ramien - Čótfa a Soliare. Zásahy v rámci projektu riešia prúdenie vody, hĺbku vody, stav biotopov a vytvárajú podmienky pre fungovanie ochrancov prírody. Realizátori projektu chcú docieliť zmiernenie negatívnych dosahov zmeny klímy na životné prostredie a kvalitu života obyvateľov.

Partneri projektu mapujú nielen prírodu ramena, ale aj skládky nelegálneho odpadu v okolí Klátovského ramena a k nemu priľahlých ramien - Čótfa a Soliare.

Ako nás informoval vedúci projektu prof. Ľuboš Jurík z Ústavu krajinného inžinierstva FZKI, nachádza sa tu viacero čiernych skládok. Pritom ide o územie európskeho významu a maloplošné chránené územie 5. stupňa ochrany.

„O tom, že odpadkov v prírode je stále dosť a mnohým ľuďom je príroda ľahostajná, svedčí množstvo vyzbieraného odpadu – až niekoľko nákladných áut. Našli sa hlavne plasty, sklenené fľaše, ale aj pneumatiky a kovové veci. Avšak aj vďaka dnešnej iniciatíve, do ktorej sa zapojili aj deti materskej škôlky, základnej školy a stredoškoláci zo Žitného ostrova so svojimi učiteľmi, vedení mimovládnou organizáciou Zelené dedičstvo, bude čiernych skládok menej a menej,“ skonštatoval organizátor aktivity Ľuboš Jurík, s tým, že FZKI plánuje v aktivite pokračovať aj na jeseň.

Technickú aj materiálnu pomoc dobrovoľníkom poskytol Slovenský vodohospodársky podnik š.p.

Z monitorovania médií:

Aktuality.sk: https://www.aktuality.sk/clanok/0oJHsSb/studenti-vyzbierali-z-klatovskeho-ramena-niekolko-nakladnych-aut-odpadu/

Ísť späť