FZKI získala prestížnu Cenu Atlas. Zvíťazili s projektom v oblasti environmentálneho vzdelávania

napísal

Cenu Atlas a víťazov jednotlivých kategórií predstavili 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme, a to prostredníctvom video dokumentu na sociálnych sieťach VÚB. O víťazné ceny sa uchádzalo 21 finalistov.

Cieľom súťaže je oceniť dôležitú snahu každého, kto sa rozhodol niesť na svojich pleciach bremeno záchrany našej planéty a tejto neľahkej úlohy sa nevzdal. Ocenené boli najlepšie enviro projekty realizované v roku 2021.

Nadácia VÚB udelila envirocenu Atlas v siedmich kategóriách - biodiverzita, životné prostredie, osveta, eko startupy, zelená ekonomika, samosprávy a hrdinovia. Zámerom je verejne vyzdvihnúť celé tímy, ktoré participovali na víťazných enviro projektoch. Posledná z kategórií je tohtoročnou novinkou s cieľom nájsť aj konkrétnu výnimočnú osobnosť a oceniť jej systematický, dlhoročný prínos.

V sekcii Osveta – Environmentálne povedomie a vzdelávanie - zvíťazil projekt Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) SPU v Nitre s názvom Podpora informačných aktivít zameraných na zníženie rizika povodní a na objektívne informovanie o nepriaznivých dôsledkoch zmeny klímy.

Ocenenie z rúk členky poroty Zity Izakovičovej, riaditeľky Ústavu krajinnej ekológie SAV, odborníčky na ochranu biodiverzity, krajinnú ekológiu, environmentálnu výchovu a komunikáciu, prevzal dekan FZKI Dušan Igaz a prodekan pre vedu a výskum Ján Horák. Ako uviedla Z. Izakovičová, je to mimoriadne záslužná a mravenčia práca robiť vzdelávanie s dosahom na environmentálne vzdelávanie, zabezpečiť jeho trvanie a udržateľnosť.  

V projekte odborníci FZKI informovali o negatívnom dopade klimatických zmien.

„Najnápadnejším prejavom klimatických zmien je globálne otepľovanie, prinášajúce so sebou celý rad negatívnych dôsledkov - vlny horúčav, prívalové dažde, povodne, výrazné a predlžujúce sa obdobia sucha. Dopady klimatických zmien sa ukazujú aj na území Slovenskej republiky. Nevyhnutnosťou je teda poskytnúť a šíriť odborné informácie v praktickej podobe jednotlivým cieľovým skupinám, mladým ľuďom, ktorí v budúcnosti budú robiť dôležité rozhodnutia, s využitím čo najširšej odbornej platformy. Environmentálna výchova na školách nie je dostatočne začlenená do vyučovacieho procesu a environmentálne vzdelávanie dospelej populácie je riešené prostredníctvom médií. Tieto prvky sa ukazujú ako nedostatočné. FZKI SPU v Nitre sa špecializuje na podporu výchovy, vzdelávania a osvety v oblasti ochrany životného prostredia, minimalizácie negatívnych dôsledkov zmeny klímy a v oblasti adaptácie na mimoriadne udalosti,“ uviedli odborníci.

Spolu s verejným uznaním získali všetci víťazi trofej, ktorej autorom je výtvarník Martin Piaček. Cena Atlas dostala podobu fragmentu dreveného kruhu. Pri zdvihnutí nad hlavu predstavuje spodnú časť Zeme, pričom laureáta či laureátku symbolicky povyšuje do pozície mýtického Atlasa. Pri položení na rovný povrch sa cena stáva akýmsi ekvilibriom a jej zaujímavým prírodným detailom sú aj letorasty na oboch ramenách, vytvárajúce kresbu dvoch protistojne rastúcich stromov či bleskov. Súčasťou ocenenia je aj finančná odmena vo výške 10-tisíc eur ako podpora ďalších environmentálnych aktivít.

„Každý, kto sa rozhodol aktívne konať v prospech ozdravenia prírody a životného prostredia, sa chce v prvom rade dočkať plodov svojho úsilia. Nemenej dôležité je však aj vnímanie podpory zo strany spoločnosti, vďaka čomu sa ľahšie razí cesta vpred. Práve tu vidíme aj zmysel iniciatívy Atlas. Tá začala po rokoch absencie podobného formátu oceňovania na Slovensku verejne vyhľadávať a poukazovať na nasledovania hodné environmentálne projekty a vytvárať celospoločenskú diskusiu o ich nevyhnutnosti. Je potešujúce sledovať, že ponúknutá šanca získať toto prestížne ocenenie oslovila opäť množstvo organizácií, samospráv aj osvetových iniciatív,“ uviedla  v mene poroty Zita Izakovičová

 

 

Ísť späť