Hlavný porotca Akademickej Nitry: Ročník 2023 bol na vysokej úrovni
napísal Renáta Chosraviová
Akademický folklórny festival už 45 rokov otvára dvere do tradičného umenia a má svoje špecifiká. Dokazuje mladej generácii, že kultúra a tradície majú miesto v našom živote. Docent Hamar konštatuje, že naša univerzita si plne uvedomuje, že umenie je z hľadiska formovania osobnosti mimoriadne dôležitým fenoménom. „Bol som veľmi milo prekvapený úrovňou a vysokým štandardom festivalu, ktorý univerzita pripravila. Rovnako ako porotcovia to vnímali aj umelci a návštevníci. Medzi nami panuje zhoda, že Akademická Nitra ako jediné podujatie svojho druhu v Európe spája mladých ľudí, zachováva tradičné kultúrne hodnoty, a preto má perspektívu,“ povedal Juraj Hamar.
Podľa jeho slov bola aj umelecká úroveň jedenástich neprofesionálnych súťažiacich súborov vysoká. Porotcovia hodnotili výkony súborov a ich diela prezentované na javisku Divadla Andreja Bagara. „Pri folklóre na scéne sa nedá oddeliť hudba, spev, tanec a kroje od celkovej dramaturgie, choreografie či réžie. Je tam veľké množstvo umeleckých remesiel, ktoré do toho vstupujú. Tanečníci, speváci a muzikanti podali skvelý interpretačný výkon, vynikli aj jednotlivé talenty, ktoré sme ocenili," povedal hlavný porotca. Zároveň pripomenul, že vystúpenia súčasných súborov sa už neobmedzujú iba na ukážky ľudovej hudby či tancov, ale usilujú sa posúvať folklór k divadelnému umeniu. Ide o prirodzený vývoj folklóru, ktorý treba rešpektovať. „Umelci sa snažia vnášať nové prvky, spraviť tanečné divadlo aj s projekciou, nahrávkami. Technicky a umelecky je to veľmi náročné. Je to však dôležité, lebo môžu pritiahnuť mladého diváka, ktorý nemá osobný vzťah k folklóru,“ konštatoval J. Hamar.
Aj v tomto smere bola Akademická Nitra mimoriadne prínosná. Ponúkla odborníkom a súťažiacim súborom metodické hodnotiace semináre a odborné stretnutia. „Dnes už neexistuje veľa platforiem, ktoré ponúkajú takúto možnosť navzájom diskutovať a priamo analyzovať vystúpenia. Všetci sme to vysoko ocenili. Zhodli sme sa, že v budúcnosti treba hľadať aj ďalšie nové formy interakcií odborníkov, profesionálnych pedagógov s umelcami,“ uzavrel J. Hamar.
Doc. Mgr. Juraj Hamar, CSc.
V medzinárodných akademických folklórnych festivaloch pôsobil ako tanečník, neskôr choreograf, autor galaprogramov a odborný porotca. V súčasnosti je generálnym riaditeľom SĽUK-u a vedúcim Katedry estetiky Univerzity Komenského v Bratislave. Je autorom mnohých knižných publikácií a odborných prác, venuje sa tiež tvorbe televíznych a divadelných scenárov.