Islanďanov učí sokoliarstvu, zachránila dravca

napísal

Zraneného dravca našli lokálni ochranári v prírode a previezli ho do ZOO v Reykjavíku. Zoologická záhrada však nemala skúsenosti s prácou s divokými dravými vtákmi, o pomoc preto požiadala Islandský prírodovedecký inštitút, kde práve absolvovala Erasmus+ stáž Terézia Hegerová z Ústavu chovu zvierat Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU.

Spolu s vedúcim pracoviska skontrolovala stav sokola. Presnejšie diagnostické informácie ukázal röntgen. „Príčiny zranenia mohli byť rôzne - zrážka s autom, náraz do plota a podobne. Takéto zranenia s poškodením kĺbu si vyžadujú dlhodobú liečbu a fyzioterapiu,“ uviedla Terézia Hegerová, ktorá sa dlhodobo popri štúdiu a výskumnej práci na SPU venuje výcviku dravých vtákov – sokoliarstvu. Jej skúsenosti a zručnosti boli na Islande viac ako vítané.

Terézia sa podujala aj na cvičenie a rehabilitáciu zraneného sokola. Nazvala ho Ljúfa, čo v preklade znamená „Sladká“ a popri svojej práci na inštitúte sa o neho starala až do konca pobytu na Islande. Jej odborné poradenstvo sa neskončilo ani po príchode na Slovensko. Pravidelnými správami a cez videokonferencie naďalej radí odborným pracovníkom z rehabilitačnej stanice, ktorí pokračujú v liečbe sokola a fyzioterapii na podporu kĺbov.

Čo bude so sokolom ďalej, ukáže čas. „Zranené krídlo ani po štyroch mesiacoch plne nepoužíva. V prípade, že bude trvalo hendikepovaný, je potrebné zabezpečiť, aby mohol prežiť plnohodnotný život v rehabilitačnej stanici,“ hovorí T. Hegerová. V máji tohto roku Terézia plánuje ďalší pobyt na Islande. Zaúčať bude odborný personál rehabilitačnej stanice v oblasti fyzioterapie a welfare dravých vtákov. Populáciu sokola loveckého na Islande tvorí asi štyristo hniezdiacich párov. Ide o malú a zraniteľnú populáciu, záchrana každého jedinca má preto veľký význam.

 

 

 

Ísť späť