Kraj pomôže malým a stredným podnikateľom rôznymi nástrojmi
napísal Renáta Chosraviová
Ako priblížil, kraj chce budovať krátke potravinové reťazce. V praxi to bude znamenať, že lokálni poľnohospodári dodajú svoje výrobky priamo stravovacím zariadeniam v školách, nemocniciach a zariadeniam sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. „Tým by sme podporili malé a stredné segmenty poľnohospodárov a potravinárov a zároveň by sa do školských jedální, nemocníc a domovov sociálnych služieb dostalo čo najviac zdravých slovenských lokálnych potravín,“ povedal Becík.
Zdôraznil, že Nitriansky samosprávny kraj je orientovaný najmä na priemysel a poľnohospodárstvo a k jeho rozvoju významne prispievajú malé a stredné podniky. Kraj ich preto plánuje podporiť aj ďalšími nástrojmi. V okresných mestách zriadi kancelárie s odborníkmi, poradcami, ktoré by pomáhali subjektom čerpať finančné prostriedky z Európskej únie. Vytvorí aj online aplikáciu, ktorá sa stane súčasťou širšej informačno-komunikačnej platformy. Každý podnikateľ sa bude môcť zaregistrovať do databázy. „Ďalej sa zameriame na ich sieťovanie, klastrovanie a vzdelávanie. Tomu by malo pomôcť aj regionálne inovačné centrum, ktoré bude vytvorené v spolupráci s SPU v Nitre,“ dodal župan.
Prepojenie škôl s praxou
Becík sa dotkol aj témy stredných škôl a ich lepšieho prepojenia s praxou. Podľa neho ich treba zlučovať, študijné programy nastavovať podľa požiadaviek trhu, podporovať duálne vzdelávanie a prax študentov. Stredné školy by zároveň mali zabezpečovať aj celoživotné a profesijné vzdelávanie. Na záver župan informoval študentov SPU o možnosti absolvovať odbornú prax na Úrade Nitrianskeho samosprávneho kraja a vyzval ich, aby sa aktívne zapojili.
Rozvoju bránia administratívne prekážky
V rámci diskusie vystúpil Milan Fiľa z FLASH Consulting, ktorý zdôraznil, že VÚC má nástroje na podporu malých a stredných podnikateľov, ale kvôli administratívnym prekážkam ich nevyužíva. Ide napríklad o dostupné európske financie vo forme inovačných voučerov.
Prednostka obecného úradu Veľké Zálužie Ivana Šuleková Gecíková v súvislosti s tým, ako môže samospráva na miestnej úrovni pomôcť podnikateľom, poukázala na najzávažnejšie prekážky. Sú to najmä dlhodobé problémy samospráv s pozemkami, veľkou byrokraciou a verejným obstarávaním, ktoré neumožňuje podporovať miestnu ekonomiku.