Kurz syrárstva na FBP pomáha syrárom zdokonaliť výrobu
napísal Renáta Chosraviová
Tibor z Liptovskej Revúcej vyštudoval techniku, pracuje v Nitre v strojárskom odvetví. Vyrastal na salaši, kde bol zrastený s tradíciou výroby syrových špecialít. Nikdy však syry nepovažuje za dokonalé, preto receptúry neustále dolaďuje. „Chcem vniesť do výroby syrov kultúru a správny technologický postup,“ hovorí. Uvažuje nad tým, že tradíciu výroby syra zachová a prenesie do svojho regiónu.
Peter a Jana pochádzajú z Kokavy nad Rimavicou. Peter farmárči na rodinnej farme. Výrobe syrov sa aktívne začal venovať pred štyrmi rokmi. „Rodičia už majú svoje roky, tak som na rade podučiť sa niečou novému. Mnohí ľudia oceňujú naše domáce produkty, sú iné ako z veľkovýroby. Teším sa, že na kurze si môžem vyjasniť viacero dôležitých momentov v postupe výrobe syra," hovorí Peter. Jana pracovala ako sociálna pracovníčka. S výrobou syrov predtým nemala nič spoločné. Intenzívne sa jej začala venovať pred tromi rokmi. Zaujímajú ju odborné technologické postupy pri výrobe syrov. Veď akákoľvek, čo i len drobná odchýlka, spôsobí, že vo výsledku bude syr úplne iný, konštatuje.
Aj účtovníčku Beátu zo Záhoria zlákala práca na rodinnej farme. Syry vyrábajú už desať rokov. „Donedávna sme čerstvé kravské mlieko kupovali u farmárov, teraz už máme svoju dojnicu. Chceme, aby naše syry boli kvalitné, lákavé pre našich zákazníkov,“ vraví.
Všetci štyria účastníci sa zhodli, že kurz je pre nich veľkým prínosom. „Hodnotíme technologickú kvalitu mlieka a posudzujeme jeho vhodnosť na výrobu syrov, zorientovali sme sa v členení syridiel a mliekarenských kultúr. Hodnotíme kvalitu vyrobených syrov, stanovujeme príčinu chýb syrov a tvorivo navrhujeme riešenie na ich elimináciu pri ďalšej výrobe,“ hovorí Beáta. Dodáva, že prínosom sú aj informácie o legislatívnych podmienkach výroby syrov a požiadaviek z hľadiska hygieny. Účastníci dostali aj manuál, takže všetko, čo s odborníkmi preberajú, si kedykoľvek môžu pripomenúť.
„Je skvelé, že sú to ľudia z praxe, majú spracovaných veľa litrov mlieka a vyrobených veľa kíl syrov, ale napriek tomu sa chcú zlepšovať a posúvať ďalej,“ ocenila snahu vzdelávať sa garantka kurzu Ing. Viera Ducková, PhD.
Kurz sa koná od 29. januára do 2. februára v rozsahu 40 hodín. Na záver účastníci získajú certifikáty o absolvovaní akreditovaného programu ďalšieho vzdelávania.
Fotografia číslo 17: Účastníci kurzu s doktorkou Vierou Duckovou (uprostred). Zľava: Tibor, Beáta, Jana, Peter. Autorka snímok: Lujza Záhoráková