Marion Jansen z OECD diskutovala na SPU o prognózach vývoja trhu s agrokomoditami

napísal

Prednáška priniesla prognózy potrebné pre tvorbu dlhodobých politík na ochranu nášho poľnohospodárskeho trhu. Po prednáške nasledovala diskusia so študentmi, z ktorých niektorí už absolvovali stáž na odborných direktoriátoch Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vďaka tomu, že Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre má s OECD uzatvorené memorandum o spolupráci. Delegácia z OECD absolvovala aj tlačovú konferenciu a na záver si prezrela vybrané laboratóriá Výskumného centra AgroBioTech.

Marion Jansen sa v prednáške venovala najmä vplyvu vojny na Ukrajine na obchod s agrokomoditami. „Prudký nárast cien poľnohospodárskych vstupov za posledné dva roky vyvolal obavy o globálnu potravinovú bezpečnosť,“ uviedla. Zdôraznila, že počet ľudí zasiahnutých podvýživou od roku 2020 výrazne narástol v dôsledku covidu a vojny na Ukrajine. Celosvetová spotreba kalórií bude rásť o 1,3 % ročne v nasledujúcom desaťročí, čo je pomalšie tempo oproti minulému desaťročiu. Dôvodom je predpokladané spomalenie rastu populácie a príjmov na obyvateľa.

Senior analytik poľnohospodárskych politík z Direktoriátu OECD pre obchod a poľnohospodárstvo Hubertus Gay predstavil ďalšie výhľady na najbližšiu dekádu, ktoré sú zhrnuté v publikácii Poľnohospodársky výhľad OECD a FAO 2023 - 2032. Tohtoročná publikácia bola zverejnená v júli. Okrem iného sa v nej uvádza, že rastúce náklady na hnojivá môžu viesť k vyšším cenám potravín. Pri každom zvýšení cien hnojív o 1 % by sa ceny poľnohospodárskych komodít podľa odhadov zvýšili o 0,2 %. Predpokladá sa, že ceny energií v roku 2023 klesnú, no následne začnú pomaly stúpať až do roku 2032.

Prorektorka SPU pre strategický rozvoj a internacionalizáciu Lucia Palšová predstavila hosťom SPU a vyzdvihla tiež významný projekt našej univerzity INVEST - alianciu európskych univerzít. Takýto typ konzorcia lídrujeme ako jediná univerzita na Slovensku. Kristína Gendová Ruzsíková zo Stálej misie SR pri OECD v Paríži podčiarkla, že Slovensko je veľmi aktívne už od začiatku svojho členstva v OECD v roku 2000. „Reprezentujeme pozíciu Slovenskej republiky, študujeme dáta a dokumenty OECD, ktoré sa môžu následne implementovať do národných politík,“ priblížila.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži, ktorá je pokladaná za jeden z najväčších a najdôveryhodnejších zdrojov sociálno-ekonomických údajov a analýz. Direktoriát OECD pre obchod a poľnohospodárstvo poskytuje politické analýzy a odporúčania pre vlády s cieľom pomôcť kvalitnejšie rozvíjať obchodné, poľnohospodárske a rybárske politiky.

Marion Jansen je riaditeľkou direktoriátu pre obchod a poľnohospodárstvo OECD od septembra 2020. Pred nástupom do OECD pôsobila ako hlavná ekonómka v Medzinárodnom obchodnom centre v Ženeve. Predtým zastávala vedúce výskumné pozície vo Svetovej obchodnej organizácii a viedla program pre obchod a zamestnanosť v Medzinárodnej organizácii práce.

 

Foto: Martin Havran

 

Z médií:

Agrobiznis: https://www.agrobiznis.sk/agrarne-spravodajstvo/aktualne/8645-marion-jansen-z-oecd-diskutovala-na-spu-o-prognozach-vyvoja-trhu-s-agrokomoditami

Ísť späť