Marko Halo: Ocenenie mi prinieslo radosť, ale aj zodpovednosť

Pán inžinier, ocenenie v súťaži Študentská osobnosť Slovenska je pre mladých vedcov iste skvelou motiváciou na pokračovanie v práci a ďalšie rozvíjanie svojho odborného a akademického profilu. Aké ste mali pocity, keď ste sa o tom dozvedeli?

Prvotná informácia od vedúceho nášho ústavu prof. Petra Massányiho, aby som spracoval podklady do prihlášky tejto súťaže, ma prekvapila a zároveň aj potešila. Samotný výsledok, keď ma kontaktovali zo spoločnosti JCI-Slovensko, ktorá organizačne zastrešuje spomínanú súťaž, som si uvedomil až po chvíľke. Na jednej strane je to radosť, zadosťučinenie doterajšej práce, no na druhej obrovská zodpovednosť voči všetkým, ktorí ma nominovali.

Môžete nám priblížiť v čom spočíva vaša vedecká činnosť na univerzite a aké aktivity v tejto oblasti vykonávate?

Moja vedecká činnosť spočíva v aplikácii inovatívnych prvkov pri zostavovaní semenných extendrov s cieľom zvýšiť kvalitatívne parametre reprodukcie žrebcov.

Čo konkrétnejšie si pod tým môže predstaviť bežný človek?

V súčasnom období, keď v každej oblasti je cieľom dosiahnutie rýchleho pozitívneho efektu, ktorý neobchádza ani chov koní, sa chovatelia snažia získať čo najkvalitnejší plemenný materiál. Aby bola zabezpečená čo najdlhšiu dobu reprodukcie schopná kvalita inseminačnej dávky (spermií), pridávame do nich rôzne koncentrácie prírodných látok a sledujeme ich vplyv na pohybové parametre spermií.

Aké sú perspektívy tejto vedeckej oblasti?

Daná oblasť prináša obrovské možnosti nielen z hľadiska vedeckých výstupov, ale aj samotnej aplikácie do praxe.

Myslíte si, že naša spoločnosť si je vedomá potenciálu, ktorý študenti v sebe majú a ich úsilie, cieľavedomosť, zodpovednosť a vytrvalosť sú dnes patrične ocenené?

Každá spoločnosť má v sebe veľký potenciál pre svoj rozvoj, máme veľmi veľa šikovných vedcov, učiteľov, ktorí vedú mladých k novým informáciám. Preto, aby tieto možnosti boli aj využité, je dôležité vytvorenie dobrého kolektívu, ktorý bude nielen špičkový v danej oblasti, ale zároveň bude mať v sebe aj veľkú spolupatričnosť. Ja som mal to šťastie stať sa súčasťou takého kolektívu na Ústave aplikovanej biológie FBP.

Máte nejakú pracovnú víziu, sen, ktorý by ste v budúcnosti v rámci svojej činnosti chceli uskutočniť?

Jeden z najbližších cieľov je zdokonaliť sa v kryokonzervácii žrebčieho ejakulátu.

Určite máte aj iné záľuby ako vedu. Aké?

Práca s koňmi je nielen mojou prácou, ale aj záľubou a koníčkom, pri ktorom nájdem čas na relax a nabitie energiou.

Aké je vaše životné krédo?

Mojím životným krédom je: „Nikdy sa nevzdávaj.“

Mohli by ste poradiť ostatným mladým ľuďom, ako sa z bežného študenta môže stať študent spolupodieľajúci sa na skvalitnení výučby a výskumu?

Byť vytrvalý a ísť za svojím cieľom.