Festival Medokvet prilákal do Botanickej záhrady stovky návštevníkov
napísal Renáta Chosraviová
Cieľom festivalu, ktorý pripravil tím pracovníkov Botanickej záhrady pod vedením riaditeľky Alice Beňovej, je propagácia práce tohto pracoviska, filozofie SPU ako Zelenej univerzity a zároveň prehĺbenie spolupráce jej jednotlivých pracovísk. Myšlienkou bolo aj podporiť lokálnych remeselníkov a umelcov s originálnymi a kvalitnými produktmi.
„Teší nás, že sa do Medokvetu zapojilo 42 vystavovateľov, univerzitných pracovísk, remeselníkov a umelcov. Osvetou o včelách aj s prepojením na rastliny, biodiverzitu a klimatické zmeny, sme sa snažili prezentovať témy, ktoré sa nás všetkých týkajú. Chceme poukázať na to, že sme zeleným srdcom mesta Nitry a prilákať ľudí, aby tu trávili viac času,“ povedala koordinátorka podujatia Andrea Urbanová z Botanickej záhrady SPU. Dodala, že s účastníkmi Medokvetu plánujú spolupracovať aj na ďalších zaujímavých projektoch, zážitkových a edukatívnych workshopoch a využiť priestor Botanickej záhrady na osvetové podujatia nielen pre študentov, ale aj pre verejnosť.
SPU sa prezentovala prostredníctvom dvanástich pracovísk. Výskumné centrum AgroBioTech zaujalo degustáciou pivovarských medovníčkov, medového piva a univerzitnou desiatkou z vlastnej produkcie. Špeciálne sušienky okrem medu a klasickej pšeničnej múky obsahovali aj mláto pre zvýšenie obsahu vlákniny a minerálov, prezradila vedeckovýskumná pracovníčka Eva Kováčiková.
Záujemcovia si mohli vyskúšať aj meranie telesnej stavby a ďalších zdravotných parametrov pomocou prístroja InBody S10, ktoré pripravil Ústav výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov. Fakulta zároveň prezentovala slovenské včelstvo a pripravila si odborno-vzdelávacie aktivity pre deti a dospelých. Zaujala napríklad špeciálna pomôcka, ktorá funguje na princípe kaleidoskopu, vďaka ktorej si návštevníci mohli predstaviť, ako vidí svet včela. Najmenších návštevníkov zabavilo aj rozoznávanie byliniek podľa vône či spoznávanie živočíchov v univerzitnom viváriu prostredníctvom magnetiek.
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva priniesla štyri panelové diskusie na tému zmiernenia klimatických zmien pomocou prvkov krajinnej architektúry, nadväzujúc na tematiku agrolesníctva, biodiverzitných lúk s prepojením na potrebu opeľovačov v krajine. Stánok Botanickej záhrady ponúkol aranžmány z vlastnej produkcie, interiérové rastliny a rôzne botanické produkty ako čaje, koreniny, chilli a prírodné mydlá. Slovenská poľnohospodárska knižnica prezentovala knihy o mede, včelách a včelárstve. V neposlednom rade lákala degustácia vína z produkcie Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku.
Reakcie návštevníkov na podujatie boli nadšené. Mladá mamička Lucia navštívila Botanickú záhradu SPU už po tretíkrát, o Medokvete sa dozvedela cez internet. „Páči sa nám, ako sa SPU stará o túto zelenú oázu v srdci mesta. Uvítali by sme viac takýchto skvelých akcií, pre deti z panelákov je to skvelý kontakt s prírodou. Zažili sme deň plný radosti, ochutnali sme univerzitné medovníčky, spoznávali sme bylinky a naša dcérka Hanka si zasúťažila a dostala sladkú odmenu,“ povedala.