Medzinárodné vedecké dni na FEM
Na rozdiel od posledného ročníka, ktorý bol výnimočne pre pandémiu Covid-19 organizovaný výhradne online formou, tento ročník prebehol kombinovane.
Zabezpečenie dostatočného množstva, kvalitnejších a zdravších potravín pre viac ľudí na planéte si vyžaduje mnoho opatrení na transformáciu potravinových systémov na udržateľné, efektívne, odolné a šetrné k životnému prostrediu. Sedemnásty ročník konferencie poskytol miesto pre tvorcov politík, vrcholových manažérov, akademikov a výskumníkov, ktorí sa zaoberajú globálnymi výzvami ovplyvňujúcimi agropotravinársky systém.
Záštitu nad konferenciou mala FEM, partnermi boli: Visegrad University Association (VUA), European University Information System (EUNIS Slovensko), Association of Agricultural Economists in Slovakia (AAES), Global Harmonization Initiative (Science for improving food safety law and trade), ICoM 2022, Hungarian Association of Agricultural Economists a i.
Plenárne zasadnutie
Plenárne zasadnutie otvorila dekanka prof. Elena Horská a prorektor Drahoslav Lančarič, zasadnutie viedla prodekanka prof. Zuzana Kapsdorferová.
Prezenčne vystúpili zahraniční hostia - prof. Juraj Sipko, člen Európskeho a sociálneho výboru, Brusel, Ekonomický ústav, SAV, s témou Aktuálny sociálno-ekonomický vývoj ekonomík členských krajín EÚ, Dr. Ellen van Kleef, docentka pre správanie spotrebiteľov zdravej výživy v skupine Marketingu a spotrebiteľského správania na Wageningen University (Holandsko) s témou Spotrebiteľská potravinová veda vhodná do budúcnosti: Začínajúca komunita Comfocus. Online sa s účastníkmi spojil Oleg Nivievskyj – prorektor pre ekonomické vzdelávanie, Kyjevská ekonomická škola, (Ukrajina) s témou Dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu pre globálne potravinové trhy a potravinovú politiku. V závere plenárneho zasadnutia boli predstavené hlavné témy projektov Strategického partnerstva Erasmus + prostredníctvom krátkych vstupov, v ktorých vystúpili lokálni koordinátori - doc. Patrik Rovný a Ing. Jana Gálová, PhD.
Rokovacie sekcie
V rámci rokovacích sekcií odzneli témy: Poľnohospodárska politika: ekonomika, manažment, obchod, zahraničné investície, priemyselná politika a logistika, Bioekonomika, manažment zdrojov a udržateľný rozvoj, Zdravá a udržateľná spotreba potravín, Potravinový reťazec a nekalé obchodné praktiky, Nové dimenzie vzdelávania a využívania IKT, Koncepcia krátkych potravinových reťazcov a jej interakcia so Spoločnou poľnohospodárskou politikou EÚ, Životaschopnosť malých fariem riadených mladými farmármi v rámci novej stratégie „z farmy na vidličku“ (sekcia projektu Strategického partnerstva Erasmus + VISYFARM), Viability of small farms managed by young farmers under new "farm-to-fork" strategy – sekcia Erasmus+ projektu VISYFARM č. 2020-1-CZ01-KA203-078495, Teaching Sustainability in Higher Education in the Field of Economics and Management (sekcia projektu Strategického partnerstva Erasmus + SUSTA) 2020-1-PL01-KA203-081980.
Na konferencii sa prezenčne zúčastnilo viac ako 80 účastníkov a spolu s online pripojením podujatie sledovalo takmer 120 domácich a zahraničných kolegov a partnerov fakulty, napr. z Holandska, Maďarska, Českej republiky, Poľska, Ukrajiny, Mongolska, Albánska a Nigérie.
Priestor na diskusie, prezentáciu projektov
MVD boli opäť platformou na vedecké diskusie, osobné stretnutia, tiež načrtli nové smerovanie vedeckých podujatí, kde sa kombinuje prezenčná forma s online pripojením účastníkov a kde vzniká platforma na prezentáciu aktuálnych projektových tém spolupracujúcich pracovísk. Na konferencii boli prezentované výstupy projektov APVV, VEGA a KEGA, ako aj výstupy a aktivity medzinárodných projektov. Počas plenárneho zasadnutia bola v rámci projektu H2020 COMFOCUS (č. 101005259) oficiálne otvorená výzva pre výskumníkov využívať softvérové riešenie Wageningen University „Easy Questionnaire Tool“ a záznam z otvorenia bol vysielaný prostredníctvom Facebooku projektu a MS TEAMS. Následne po zverejnení výzvy boli zaevidované prvé ohlasy a záujemcovia (www.comfocus.eu) o využitie benefitov projektu COMFOCUS pre novokreovanú komunitu výskumníkov na tému spotrebiteľského správania v oblasti zdravej výživy. Výzvu predstavila prof. E. Horská, ako lokálna koordinátorka projektu.
Súčasťou rozšíreného programu konferencie boli aj aktivity Erasmus + projektu VISYFARM (č. 2020-1-CZ01-KA203-078495), ktorý je zameraný na dlhodobú udržateľnosť malých fariem riadených mladými poľnohospodármi v kontexte novej stratégie EÚ, t.j. stratégie od poľnohospodárov k spotrebiteľom (farm-to-fork), ktorá je súčasťou ambicióznej Green Deal for Europe. Medzinárodný tím pripravuje prehľad a hodnotenie minulých a nových politík v štátoch konzorcia zameraných na mladých poľnohospodárov hospodáriacich na malých farmách.
Súčasťou konferencie boli aj diseminačné aktivity Erasmus+ projektu SUSTA (č. 2020-1-PL01-KA203-081980), ktorý si kladie za cieľ vytvoriť koncepciu výučby trvalej udržateľnosti pre študentov ekonomických štúdií, ktorá povedie k zvýšeniu povedomia a zapojenia do problematiky udržateľnosti.
Počas druhého dňa konferencie prebiehal 21. ročník seminára Sieťové a informačné technológie. Zahraniční účastníci konferencie navštívili aj Výskumné centrum AgroBioTech. Záverečný deň konferencie bol venovaný výročnému zasadnutiu medzinárodnej siete Agribusiness and Commerce AGRIMBA.
Foto: Tomáš Poláčik
Fotogaléria: https://spu.fem.uniag.sk/fotoarchiv_public/Konferencie/mvd/isd2022/