Na summite autonómnych vozidiel sa prezentovali aj odborníci Technickej fakulty

napísal

Záštitu nad podujatím prevzalo Ministerstvo hospodárstva SR, organizátorom bola J.C.Trade Bridge International, Bratislava.

Medzinárodnú konferenciu, ktorá je najväčším podujatím v strednej a východnej Európe zameraným na autonómne vozidlá, sledujúcim trendy súčasnej digitálnej transformácie v predmetnej oblasti, otvoril doc. Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Konštatoval, že Slovensko doposiaľ nevenuje zodpovedajúcu pozornosť oblasti autonómnych vozidiel, avšak má latentný a sčasti už aj aktivovaný potenciál s radom špičkových výskumníkov inovátorov a ďalších odborníkov v oblasti AVs v univerzitách, v súkromných firmách, akadémiách a ďalších.

V rámci odborného programu, ktorý pozostával z panelových diskusií zameraných na mobilitu, najmä na autonómne vozidlá, s predstavením hlavných výziev pre rozvoj AVs, technológií pre AVS, simulovanie, a testovanie AVs, legislatívu a podmienky adopcie AVs do prostredia miest a regiónov krajiny, inovácie v autonom priemysle, užívateľské autonómne aplikácie iných odvetví, odzneli prezentácie špičkových rečníkov – odborníkov na autonómne vozidlá zo Slovenska, Európy a sveta, napr. z Číny, Dánska, Nórska, Maďarska, Hong Kongu a ďalších krajín.

Prezentovali sa na ňom aj výskumníci Ústavu elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky Technickej fakulty SPU v Nitre.

S odbornou prednáškou Autonómne vozidlá v poľnohospodárstve vystúpil doc. Ing. Vladimír Cviklovič, PhD., tému Výskum a vývoj autonómnych mobilných robotov v poľnohospodárstve AVS v poľnohospodárstve: Kontrola zraku autonómneho mobilného robota v sadoch prezentoval Ing. Ladislav Tóth, PhD.

V rámci EXPO eventu naši výskumníci predstavili Autonómne vozidlo SaMoRob pre oblasť poľnohospodárstva, určené na podporu činností v presnom poľnohospodárstve. Ako uviedli, v prvom priblížení vyvinutá nadstavba rosiča s určením na rosenie vo vinohradoch a ovocných sadoch sa ukázala ako problematické riešenie a v súčasnosti sa táto rieši vo forme pasívneho prívesného vozíka. V súčasnosti sa rieši aj implementácia autonómneho penetrometra do existujúceho systému. Robot je aplikovateľný do existujúcich podmienok bez potreby dodatočných úprav cieľového pozemku. Navigácia robota zahŕňa fúziu satelitnej, inerciálnej navigácie a odometrie. Navigácia v riadku a okolí rastlín je založená na číslicovom spracovaní obrazu v reálnom čase.

Všetci účastníci podujatia sa zhodli na tom, že autonómne vozidlá už začali predefinovávať našu spoločnosť a autonómne riadenie zmení všetky oblasti nášho života. „V období, keď budeme na cestách obdivovať autonómne vozidlá, v poľnohospodárstve budú každodennou realitou,“ dodáva doc. Vladimír Cviklovič.

 

 

 

 

Ísť späť