Nový projekt má podporiť začínajúcich podnikateľov v oblasti potravinového systému a využívanie zelených technológií

Koncom decembra 2021 Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky rozhodlo o pridelení dotácie na 3-mesačný projekt InUPS, ktorý podala Fakulta biotechnológie a potravinárstva v spolupráci s Výskumným centrom AgroBioTech a Kanceláriou projektových a transferových činností SPU v Nitre. Cieľom projektu je podporiť inovačné činnosti slovenských startupov a začínajúcich podnikateľov v oblasti potravinového systému, vrátane výroby zdravých potravín vyrábaných zelenými technológiami a s minimálnou uhlíkovou záťažou. Zámerom projektu je zlepšiť ich konkurencieschopnosť a internacionalizáciu, ako aj posilniť spoluprácu medzi podnikateľskou a akademickou sférou.

Projekt InUPS nadväzuje na aktivity SPU v Nitre v oblasti podpory inovatívnych technológií a projektov riešených v spolupráci s praxou, ktoré sa realizujú v rámci iniciatív medzinárodných konzorcií EIT Food Hub a Food, Nutrition and Health Research Infrastructure (FNH-RI). Účelom projektu je zvýšenie udržateľnosti potravinového systému a zlepšenie inovačného ekosystému v Nitrianskom samosprávnom kraji v súlade s prioritami Regionálnej inovačnej stratégie NSK 2021-2027, PHSR NSK 2016-2022 a Stratégiou rozvoja vidieka NSK 2016-2022.

V rámci projektu InUPS zrealizuje Slovenská poľnohospodárska univerzita súťaž a vyhlasuje výzvu na podávanie inovačných projektov v agropotravinárskom sektore. V rámci Burzy myšlienok a nápadov sa do súťaže môžu zapojiť podnikateľské subjekty a záujemcovia o podnikanie v Nitrianskom samosprávnom kraji, ako aj agropotravinárske startupy a študenti stredných i vysokých škôl s inovatívnymi podnikateľskými nápadmi či zámermi. Tri najúspešnejšie inovačné projekty získajú finančnú odmenu a iné benefity. Podrobnejšie informácie o súťaži a výzve sú dostupné na inups.uniag.sk.

Ambíciou projektu InUPS je aj zriadenie nového podcastového štúdia na Fakulte biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre, ktoré bude slúžiť na komunikáciu a zdieľanie informácií, propagáciu a popularizáciu výsledkov jednotlivých inovačných projektov počas riešenia projektu, ako aj po jeho ukončení. Podcastové štúdio InUPS bude slúžiť aj ďalším mladým generáciám startupov s inovatívnymi myšlienkami, vrátane študentov.