Odborníci diskutovali na SPU o príprave novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky

napísal

Podujatie zorganizovali Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), Agrárna komora Slovenska a Združenie mladých farmárov Slovenska. Cieľom semináru bolo zhodnotiť implementáciu Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) za obdobie 2023 – 2024 a umožniť všetkým záujmovým skupinám vyjadriť sa k nastaveniu poľnohospodárskych politík do budúcnosti. Okrem vstupov jednotlivých rečníkov nechýbala ani živá diskusia.

„Práve akademická pôda je miestom, kde sa môžeme bez emócií a politických názorov porozprávať o tom, čo náš sektor potrebuje. To, že začíname sériu takýchto stretnutí, je veľmi dôležité aj pre univerzitu, aby sme vedeli, akým témam sa máme venovať vo vzdelávaní našich študentov,“ uviedla rektorka SPU Klaudia Halászová v úvodnom príhovore.

Od 1. januára 2023 sa na Slovensku aj v celej Európskej únii uplatňuje nová Spoločná poľnohospodárska politika. Oproti minulým obdobiam prináša súčasná SPP celý rad zmien a zvýšený dôraz sa kladie na environmentálne opatrenia. Prechod na nový spôsob uplatňovania SPP, ale aj globálna ekonomická a politická nestabilita majú zásadné vplyvy na slovenské poľnohospodárstvo. Ako poukázal predseda SPPK Andrej Gajdoš, ďalší vplyv na agrosektor bude mať konsolidačný balíček, ktorý nedávno schválil slovenský parlament. Slovenských poľnohospodárov podľa jeho slov trápia viaceré podmienky, ktoré stanovila aktuálna SPP, napríklad úhorovanie pôdy. „Chceli by sme dospieť do takého stavu, že pokiaľ žiadateľ bude robiť biopásy, tak by nemusel navyše nič úhorovať, alebo by úhoroval len minimum. Máme predbežnú dohodu s ministerstvom, že takáto modifikácia pôjde. Úhor by mal byť na úrovni 1,2 percenta pre všetkých,“ oboznámil účastníkov workshopu.

Európska komisia zverejnila závery Strategického dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ, ktoré naznačujú smerovanie agropolitiky po roku 2027. Vedúci Ústavu hospodárskej politiky a financi SPU profesor Ján Pokrivčák prízvukoval, že Slovensko sa pri príprave novej SPP málo angažuje. „Nová SPP nie je bruselská, je to naša slovenská poľnohospodárska politika a podklady, dáta a analýzy treba pripraviť už teraz. Treba byť aktívny a lobovať,“ podčiarkol. Nová SPP má priniesť viacero zmien. Okrem iného sa má zjednodušiť administratívna náročnosť, obmedziť marketing nezdravých potravín deťom a zvýšiť dostupnosť udržateľných potravín.

Európska únia má tiež znižovať objem pesticídov, ako aj emisií a vytvárať systém obchodovania s emisiami v poľnohospodárstve. Predseda SPPK Gajdoš podotkol, že emisie z poľnohospodárstva EÚ tvoria len jedno percento celkových emisií, pričom európske poľnohospodárstvo nasýti 10 percent populácie. Celkovo sa emisie z poľnohospodárstva podieľajú len 12,9 percentami na celkovom objeme emisií. Oveľa väčším znečisťovateľom životného prostredia sú emisie z priemyslu či dopravy. „Ťažko sa nám preto počúva, že kravy vraj spôsobujú to, aké máme dnes emisie a že poľnohospodárstvo je v súčasnom stave neudržateľné a treba ho zmeniť na úkor produkcie,“ povedal A. Gajdoš. Dodal, že spotreba pesticídov je v EÚ na úrovni 1,7 kilogramu na hektár, pritom v Číne je to 13,1 kilogramu.

Helena Lettrichová zo Stáleho zastúpenia SR pri EÚ priblížila účastníkom workshopu priebeh príprav SPP v rámci európskych inštitúcií. Predpokladaný termín zverejnenia návrhu je podľa nej jún až september 2025. Uplatňovať by sa mohla začať od januára 2027.

Ísť späť