Odborníci upriamili pozornosť na živočíšnu vedu a výrobu. Trendom je robotika
napísal Renáta Chosraviová
Experti z pätnástich štátov v oblasti genetiky, výživy, chovu a welfare zvierat upriamili pozornosť na výzvy v živočíšnej vede a výrobe.
Priblížili kľúčové objavy v tejto oblasti a nové prístupy súvisiace s konkrétnymi regionálnymi témami, ktoré by sa mohli priamo alebo potenciálne aplikovať na manažment a prax.
Témy boli zamerané na genetiku, výživu zvierat a alternatívne zdroje energie vo výžive zvierat, environmentálne aspekty výživy zvierat, využitie genomiky v chove zvierat a rozmanitosť genofondu hospodárskych zvierat. Ako odznelo, genomické informácie vedci využívajú na šľachtenie dobytka, ktorý bude lepšie zohľadňovať požiadavky farmárov, ako aj konzumentov a spoločnosti.
Odborníci poukázali na nevyhnutnosť zavádzania najmodernejšej techniky a technológie v chove hospodárskych zvierat a precízneho manažmentu vo výžive zvierat. Reflektovali aj problematiku ekonomickej verzus environmentálnej udržateľnosti živočíšnej výroby v stredoeurópskom makroregióne.
V technických i technologických riešeniach je dnes trendom robotika, ako aj využívanie prvkov precízneho poľnohospodárstva. Poľnohospodárska činnosť tým nadobúda úplne nové dimenzie, zdôraznili účastníci fóra.
„Robotika má potenciál transformovať životy a pracovné postupy, zvyšovať úrovne efektivity, bezpečnosti a poskytovaných služieb a vytvárať pracovné miesta. Technológia robotiky bude postupom času ovplyvňovať každý aspekt farmárskej praxe,“ uviedol profesor Radovan Kasarda z Ústavu výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU.