Plytvanie potravinami bolo témou Skutočne zdravej konferencie
napísal Renáta Chosraviová
Do panelovej diskusie o plytvaní potravinami v školských jedálňach sa zapojila aj profesorka Marta Habánová z Ústavu výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre.
Odborníci spoločne hľadali riešenia pre zníženie odpadu z jedla alebo plytvania s potravinami. „Jednou z možností, ako predísť plytvaniu, je rozprávať sa s deťmi, vzdelávať ich v danej oblasti, zdôrazňovať dôležitosť konzumácie obeda v danej dávke a zložení a podobne. Tiež treba apelovať na rodičov, aby k problematike stravovania detí v školských jedálňach pristupovali zodpovedne a v prípade absencie dieťaťa obed odhlásili,“ priblížila možné riešenia Marta Habánová. Zároveň poukázala na to, že legislatíva na Slovensku je veľmi prísne nastavená a návrhy, ako napríklad darovať nevyzdvihnuté jedlo ľuďom v hmotnej núdzi či dôchodcom, nie je možné zrealizovať. „Jedlo, ktoré sa do troch hodín od uvarenia neskonzumuje, je potrebné zlikvidovať, dáva sa do zberných nádob a odváža za nemalé poplatky do kafilérie,“ spresnila profesorka Habánová.
Na Slovensku funguje vyše 4 000 prevádzok školského stravovania, v ktorých sa denne stravuje takmer 800-tisíc detí. Projekt Skutočne zdravá škola určený pre materské, základné a stredné školy vznikol pred dvoma rokmi, získal podporu ministerstva školstva a priniesol zmeny do školského stravovania. Ide o komplexný program rozvoja kultúry stravovania vo všetkých ekologických, ekonomických, sociálnych a zdravotných súvislostiach. Cieľom je naučiť žiakov, odkiaľ jedlo pochádza, ako vzniká, ako vplýva na náš organizmus, ale aj to, ako výber potravín ovplyvňuje svet, v ktorom žijeme. Ďalším zámerom je dostať kvalitné, čerstvé a sezónne produkty od domácich výrobcov a pestovateľov do škôl.
Foto: Na snímke prof. Marta Habánová (druhá vpravo) na panelovej diskusii.