Skutočne zdravý kvíz o potravinách EIT BrainFood vzdeláva žiakov základných a stredných škôl

napísal

Odborníci z Výskumného centra AgroBiotech podali deťom informácie interaktívnou a zábavnou formou. Podujatia sa zúčastnilo 85 žiakov zo základných a stredných škôl. „Naším cieľom je priblížiť deťom témy, ako je kvalita a bezpečnosť potravín, potraviny a zdravie, hovorili sme aj o potravinovej pyramíde a o tom, ktoré potraviny si môžeme dovoliť konzumovať častejšie a ktoré máme naopak jesť menej často. Myslíme si, že tieto vedomosti nestačí odovzdávať len študentom na vysokej škole, ale treba s tým začať už oveľa skôr,“ povedal prorektor pre vzdelávanie profesor Milan Šimko. Dodal, že dôležité je upozorňovať deti tiež na to, že dostupnosť potravín vôbec nie je samozrejmosťou, pretože veľa ľudí vo svete hladuje. „Chceme ich viesť k tomu, aby potraviny nevyhadzovali, ale snažili sa kupovať alebo nabrať si na tanier len toľko, koľko sú schopní skonzumovať,“ hovorí prorektor.

Pre Slovenskú poľnohospodársku univerzitu je téma zdravej výživy veľmi dôležitá. Venuje sa jej vo svojich študijných programoch a zároveň v uplynulom akademickom roku otvorila ako nové pracovisko Výskumného centra AgroBioTech Potravinový inkubátor SPU, v ktorom sa vyvíjajú a produkujú inovatívne a zdravé potraviny. Pre deti si svoju prednášku s názvom  „Čo všetko môžeme zjesť, aby sme boli zdraví?“ pripravila aj odborná garantka Potravinového inkubátora Eva Ivanišová, v ktorej priblížila aj zaujímavé a menej tradičné potraviny, ako sú napríklad jedlé kvety. Hlavnou časťou programu bol Skutočne zdravý kvíz, ktorého myšlienka vznikla v hlavách doktora Michala Mihaľa a inžiniera Denisa Bažányho, známych kvízmajstrov. Obaja sa tvoreniu kvízov pre dospelých venujú viac ako dva roky. Touto zábavnou formou chceli priblížiť témy ako potravinárstvo a potravinové systémy, potraviny a zdravie, potraviny a udržateľnosť a práca v agropotravinárstve deťom základných a stredných škôl. „V rámci EIT máme určité metodiky, ktoré máme uplatňovať u nás na Slovensku. Náš kvíz silne korešponduje s interaktívnou metódou, ktorá je ponúkaná z európskeho EIT Food projektu,“ doplnila riaditeľka Výskumného centra AgroBioTech profesorka Adriana Kolesárová, koordinátorka projektu. Na kvíze panovala od začiatku elektrizujúca atmosféra. Deti témy zaujali a súťažili až do posledného kola.

Prvenstvo si v kategórií „starší“ odniesol tím s názvom „Najlepší“. V mladšej kategórií sa na prvom mieste umiestnil tím „Zdravé perá“. Druhé miesto si uchmatol tím „Jedlé Hmyzy“ a bronzovú priečku obsadili „Bombarďáci“. Samozrejme nikto neodišiel na prázdno. Na víťazov čakali rôzne encyklopédie, stolové hry, slovníky a samozrejme všetky tímy, ktoré sa zúčastnili si odniesli malú pozornosť. „V dnešnej dobe je veľmi rozšírený trend pub kvízov. Spolu s Denisom, sme sa preto rozhodli tento koncept priniesť aj deťom. Považujeme to za skvelú príležitosť zabaviť sa a zároveň sa aj niečo naučiť. Nejde predsa o výhru, ale o zábavu,“ dodal M. Mihaľ. Motivačné ceny odovzdali organizátori podujatia doktorka Eva Ďurčanská, doktor Michal Mihaľ z Výskumného centra AgroBioTech a inžinier Denis Bažány.

Podujatie BrainFood Kvíz je súčasťou európskeho projektu EIT Food Educators, ktorý zastrešuje Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) a jeho hlavnou misiou je vzdelávať deti a mladých ľudí v oblasti potravinárstva, výživy a zdravého stravovania. „Mnohé stravovacie návyky sa získavajú už v detstve z rodín. Vzdelávanie je preto veľmi dôležité už na základných a stredných školách, ale aj v materských školách,“ povedala profesorka A. Kolesárová. „Do programu sme zvolili aj prednášku, pretože toto podujatie je aj súčasťou Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktoré už 20 rokov podporuje vedcov a inovátorov. Chceli sme tým poukázať na to, že naši slovenskí vedci a vedkyne majú veľký dosah aj na vzdelávanie a transfer informácií pre širokú verejnosť,“ uviedla. Jedným z cieľov podujatí ako je BrainFood je aj vyvolať u mladých ľudí záujem o štúdium potravinárstva či výživy ľudí. „Máme záujem, aby sa v budúcnosti stali našimi študentmi a posúvali potom svoje vedomosti ďalej,“ uzavrel prorektor.

Ísť späť