Popoludnie zamerané na transfer technológií prinieslo cenné rady a podnety
napísal Renáta Chosraviová
Odpovede na tieto otázky a mnoho ďalších cenných informácií prinieslo popoludnie zamerané na transfer technológií na univerzitách. Podnetná neformálna diskusia so zástupcami Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI) a Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR sa konala 4. mája v priestoroch SuPerUni Cowork centra SPU v Nitre. Zúčastnili sa na nej vedecko-pedagogickí pracovníci, projektoví manažéri a doktorandi SPU.
Univerzity sú subjektmi, ktoré plnia kľúčovú úlohu pri produkcii znalostí a tvorbe inovačného potenciálu. Prenos poznatkov z akademickej sféry do praxe, nazvané transfer technológií, zvyšuje ich kvalitatívnu úroveň a do istej miery predurčuje okruh ďalšieho tzv. „demand-driven“ vedeckého bádania a aplikovaného výskumu. Pre uplatnenie výsledkov výskumu a vývoja, ktoré vzniknú na akademickej pôde je dôležitý aj ich úspešný transfer do praxe a následná komercializácia. Tento efekt výskumnej činnosti môže byť tiež významným zdrojom dodatočných príjmov, ale aj zviditeľnením sa univerzity alebo výskumnej inštitúcie.
CVTI o komplexnom poradenstve
V súvislosti s uvedenou problematikou, zástupcovia CVTI a ÚPV predstavili svoju agendu, hodnoty a vízie, ktorými sa riadia, ako aj služby, ktoré poskytujú odbornej i širšej verejnosti.
Ako informoval vedúci Oddelenia ochrany a komercializácie duševného vlastníctva Jaroslav Noskovič, CVTI slovenským vysokým školám poskytuje komplexné podporné služby spojené s realizáciou transferu technológií do praxe – od identifikácie a posúdenia výsledkov výskumu, cez zabezpečenie ich priemyselnoprávnej ochrany, až po aktívnu komercializáciu napr. formou licencovania alebo založenia spin-off firmy. „Pomáhame tiež pri budovaní a rozvoji lokálnych centier transferu technológií a pri zavádzaní interných predpisov na jednotlivých vedeckovýskumných inštitúciách, zabezpečujeme vzorové zmluvy, metodické príručky, poskytujeme bezplatné konzultácie. Medzi významné podporné aktivity patrí tiež poskytovanie rešeršných služieb, a to už pred zahájením výskumu alebo v priebehu jeho realizácie,“ povedal J. Noskovič.
Tiež priblížil úspešnú spoluprácu SPU s CVTI a ako jeden z príkladov vysvetlil postup pri zabezpečení ochrany práv duševného vlastníctva a následnej komercializácii neuromarketingovej technológie. „To, čo zamestnanec vyvinie na univerzite (resp. všeobecne u svojho zamestnávateľa) v rámci pracovno-právneho zamestnaneckého vzťahu, to patrí univerzite/zamestnávateľovi. Za pôvodcu sa považuje zamestnanec, ktorý dosiahol taký výsledok tvorivej duševnej činnosti v podobe vynálezu alebo úžitkového vzoru, alebo dizajnu, ktorý možno prihlásiť na Úrad priemyselného vlastníctva SR,“ povedal odborník z CVTI.
ÚPV o možnostiach ochrany vynálezov
Služby ÚPV SR predstavil v krátkej prezentácii Martin Macik. O možnostiach ochrany technických riešení a vynálezov - patentoch a úžitkových vzoroch, podmienkach, spôsobe podania a náležitostiach prihlášky, hovorila Lucia Bocková, vedúca klientskeho centra ÚPV SR.
Účastníkov podujatia zaujímalo, akým spôsobom najvhodnejšie ochrániť svoje duševné vlastníctvo. V tejto súvislosti sa diskutovalo o princípoch, ktoré by sa mali brať do úvahy pri voľbe stratégie ochrany duševného vlastníctva a tiež o tom, aké sú hlavné rozdiely medzi patentom a úžitkovým vzorom. „Patent a úžitkový vzor sú prostriedky právnej ochrany vynálezov a technických riešení v rámci určitého územia a na určitú dobu platnosti – patent od podania prihlášky maximálne 20 rokov, úžitkový vzor maximálne 10 rokov. V prípade patentovej prihlášky okrem overenia formálnych náležitostí úrad zisťuje, či vynález opísaný v prihláške je nový, priemyselne využiteľný a či je výsledkom vynálezcovskej činnosti. Zisťovanie vykonáva na základe patentovej rešerše v databázach, dokumentoch a publikáciách z celého sveta, porovnaním predmetu vynálezu v prihláške s predmetmi vynálezov v nájdených dokumentoch. Podľa výsledku prieskumu patentovateľnosti úrad buď udelí patent na vynález, zamietne prihlášku alebo zastaví konanie o prihláške,“ uviedla odborníčka. Potvrdením udelenia a platnosti patentu je rozhodnutie o udelení patentu, patentová listina a výpis z registra patentov.
V prípade prihlášky úžitkového vzoru úrad nezisťuje novosť ani vynálezcovskú činnosť technického riešenia opísaného v prihláške. „Úrad konaním iba overuje formálne náležitosti prihlášky a skutočnosti, či technické riešenie opísané v prihláške nie je vylúčené z ochrany úžitkovým vzorom, či je priemyselne využiteľné a podobne a na predmet prihlášky vypracuje rešerš. Podľa výsledku prieskumu úrad prihlášku buď zverejní spolu s rešeršnou správou, zamietne alebo zastaví konanie o prihláške. Potvrdením zápisu a platnosti úžitkového vzoru je osvedčenie o zápise úžitkového vzoru do registra úžitkových vzorov a výpis z registra úžitkových vzorov.“
Ako povedala odborníčka, pred podaním prihlášky vynálezu je vhodné vykonať rešerš na stav techniky, ktorá zahŕňa všetky informácie, ku ktorým má verejnosť prístup pred dňom podania prihlášky vynálezu. „Nezáleží na tom, či boli informácie poskytnuté ústne, písomne, či iným spôsobom. Ani sa nehovorí o známosti zodpovedajúcich údajov, stačí iba, ak boli informácie niekde zverejnené. Zahŕňajú sa tu aj skôr podané prihlášky vynálezov. A to ako v Slovenskej republike, tak v zahraničí. V celom svete existuje viac ako 40 miliónov patentov a riziko, že podobný alebo dokonca rovnaký vynález už niekto vytvoril, je preto veľké. Približne 80% technických informácií je zverejnených práve len v patentovej dokumentácii,“ dozvedeli sme sa.
V diskusii sa účastníci podujatia zhodli, že aplikovanie výsledkov výskumu a vývoja realizovaného na univerzitách do oblasti priemyslu je proces, ktorý je s ohľadom na legislatívne, ekonomické a iné bariéry a pravidlá, pomerne zložitý. Avšak inštitúcie, ktoré chránia duševné vlastníctvo, sú konkurencieschopnejšie. Tiež je nesporné, že efektívna spolupráca akademických a vedeckovýskumných inštitúcií na jednej strane a podnikateľského sektora na strane druhej je jedným zo základných predpokladov ekonomického rastu.
Na SPU v Nitre poskytuje pre zamestnancov a študentov odborné poradenstvo, konzultácie a služby v oblasti transferu technológií a poznatkov Kancelária projektových a transferových činností (KPTČ), ktorá spolupracuje na aktivitách Národného centra transferu technológií SR (NCTT SR) a koordinuje aktivity SPU v Nitre v rámci medzinárodnej siete Danube Transfer Center Network (DTC).