Prax si dnes vyžaduje nové zručnosti, SPU pripravuje nové študijné programy

napísal

Otázkam požiadaviek pracovného trhu a motivácie mladých ľudí pre voľbu práce v poľnohospodárskom odvetví sa venovala rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudia Halászová a riaditeľka SOŠ technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote Dagmar Vašová. O svoj profesionálny príbeh sa v rámci okrúhleho stola podelil doktorand Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU Adrián Halvoník a absolvent SOŠ technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote Matúš Lisičan. V rámci diskusie zaznelo, že demografické starnutie poľnohospodárov podčiarkuje naliehavú potrebu prilákať do tohto odvetvia mladých ľudí. To, že štruktúra požiadaviek na absolventa sa mení a zamestnávatelia dnes vyžadujú vzdelaného a zručného absolventa s praxou, si uvedomujú všetci zainteresovaní.

SPU v Nitre prechádza úpravami študijných programov. „Iniciovali sme stretnutia so zástupcami praxe, zväzov, komôr, ktorí nám majú zadefinovať, ktoré profily absolventov sú pre nich dôležité. Kompetencie sa menia, posúvame sa k digitalizácii, zelenej ekonomike, IT zručnostiam, jazykovým zručnostiam, tieto požiadavky praxe treba pragmaticky nastaviť. SPU v rámci konzorcia AgroForestry s Technickou univerzitou vo Zvolene pripravuje aj nové študijné programy – mechatronika, presné poľnohospodárstvo, dizajn, ochrana prírody, agrolesníctvo,“ uviedla rektorka SPU Klaudia Halászová.

Poukázala tiež na nevyhnutnosť úzkeho prepojenia medzi vzdelávaním a praxou a výraznejšieho zapojenia firiem do duálneho vzdelávania. Vzorom takejto spolupráce je kooperácia SPU s firmou Agrion - Združením dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR, ktorá na Technickej fakulte SPU zastrešuje vzdelávanie Agrion Univerzity. V spolupráci so združením v blízkej budúcnosti vznikne na univerzite Inovatívne laboratórium pre poľnohospodársku techniku, kde budú študenti získavať praktické zručnosti.

Agrion spolupracuje aj so strednými odbornými školami. Podľa slov riaditeľky SOŠ technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote Dagmar Vašovej je táto spolupráca skôr výnimočná než štandardná. „Každá firma chce génia, ale máloktorá chce s nami spolupracovať. Nemáme možnosť dostať sa k moderným strojom. Aby výučba išla ruka v ruke s modernou praxou, na pomoc nám prišla firma Agrion, s ktorou vzdelávame žiakov aj učiteľov v odbore agromechatronik,“ uviedla Vašová. Dodala, že snaha previazať stredné odborné školy s poľnohospodárskymi podnikmi by mala byť podporená rezortom školstva a pôdohospodárstva. Dôležité tiež je, aby spoločnosť vnímala chlebové odvetvie ako perspektívne. Hoci stredné odborné školy chcú posilňovať poľnohospodárske odbory, často zažívajú paradoxné situácie, že deti by sa aj chceli vybrať týmto smerom, ale rodičia to vnímajú inak. „Myslia si, že poľnohospodárstvo nie je perspektívne odvetvie, tak ich od štúdia odhovoria,“ poukázala riaditeľka. Dodala, že poľnohospodárstvo potrebuje ľudí, ktorí dokážu riadiť modernú techniku, pracovať s pôdou, ako aj chovateľov zvierat či pestovateľov.

Jeden z prvých absolventov v odbore agromechatronik na SOŠ technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote Matúš Lisičan dnes farmárči v rodinnej farme. Ako povedal, už odmalička bol vychovávaný ako poľnohospodár. Na farme si vyskúšal prácu od „A po Z“, od kydania hnoja až po riadenie mechanizácie. Doktorand FAPZ Adrián Halvoník sa v rámci štúdia zameriava na genetiku a šľachtenie hospodárskych zvierat. V otázke ako motivovať mladých sa zhodli v tom, že v prvom rade musia vzdelávacie inštitúcie poskytovať kvalitné odborné poznatky a dobré praktické zručnosti. Mladých ľudí treba presvedčiť, že to, čo budú v budúcnosti robiť, bude mať význam. V poľnohospodárstve by mal pracovať ten, kto má k tomu vzťah, uzatvorili diskutujúci.

 

Ísť späť