Prezidentka vymenovala nových profesorov. Štyria z nich pôsobia na SPU v Nitre

Návrhy na nových profesorov boli prerokované a schválené vo vedeckých radách fakúlt SPU v Nitre a následne schválené na zasadnutí Vedeckej rady SPU v Nitre 22. apríla 2021.

Vymenovacie dekréty profesorov si prevzali:

prof.h.c. doc. Ing. Monika Hudáková, PhD., MBA, z Fakulty ekonomiky a manažmentu, vymenovaná v odbore ekonomika a manažment podniku,

doc. Ing. Zuzana Kapsdorferová, PhD., z Fakulty ekonomiky a manažmentu, v odbore ekonomika a manažment podniku,

doc. JUDr. Ing. Jarmila Lazíková, PhD., z Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja, v odbore ekonomika a manažment podniku,

doc. Ing. Jan Valíček, Ph.D., z Technickej fakulty, vymenovaný v odbore strojárske technológie a materiály.

Dvaja novovymenovaní profesori sa inaugurovali na SPU v Nitre v odbore strojárske technológie a materiály:

doc. Ing. Jozef Krilek, PhD., z Technickej univerzity vo Zvolene a doc. Ing. Juraj Ružbarský, PhD., z TUKE so sídlom v Prešove.

Prezidentka zablahoželala novým profesorom k úspechu a pripomenula, že svoje menovacie dekréty si preberajú v období, keď prechádza nielen Slovensko, ale aj školstvo veľkou skúškou. Zdôraznila, že keď sa na pandémiu verejnosť pozrie ako na príležitosť, treba uznať, že financie investované do školstva nie sú mrhaním finančných prostriedkov.

„Otvára sa nám teda možnosť, aby sme v najbližšom období mohli zrevitalizovať celý náš vzdelávací systém a v rámci neho reformovali aj naše univerzity a vysoké školy. A v tomto smere sa spolieham najmä na váš vklad a prínos,” vyzvala prezidentka.

Z. Čaputová pripomenula, že Slovensko od profesorov, učiteľov a vysokoškolských pedagógov očakáva, že vysoké školy pozdvihnú na absolútne centrá excelentnosti v oblasti vzdelávacej, výskumnej i spoločenskej.

„Očakávame, že našim mladým ľuďom budete poskytovať kvalitné vzdelávanie a perspektívu vedeckého výskumu či inej sebarealizácie doma, aby nemuseli odchádzať do zahraničia. Očakávame, že hodnota vzdelania a hlas vzdelanosti aj vďaka vám získa v spoločnosti vážnosť a rešpekt, a že bude ešte aktívnejší tam, kde prichádza k spochybňovaniu vedy, poznania, humanizmu a ľudskosti,” uzavrela hlava štátu.

Foto:  TASR - Jaroslav Novák, www.skolske.sk