Problémy a riziká živočíšnej produkcie
Katedra špeciálnej zootechniky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov zorganizovala 10. decembra medzinárodnú vedeckú konferenciu, zameranú na vedecké aspekty, definovanie a analýzu súčasných problémov a rizík živočíšnej výroby z hľadiska technológie a welfare chovu hospodárskych zvierat.
Podľa slov odborného garanta podujatia, prof. Ing. Marka Hala, PhD., živočíšna výroba je veľmi náročný segment poľnohospodárstva, ktorý je v poslednom období ťažko skúšaný najrôznejšími vplyvmi - od personálnych problémov, cez legislatívne požiadavky až po náročné podmienky, v ktorých sa táto časť poľnohospodárstva realizuje. Zároveň je však nevyhnutným článkom spoločnosti a existencie človeka. „Chceli sme poukázať na problémy a riziká šľachtenia, spracovania, výživy, kvality a bezpečnosti produktov, hygieny a zdravia zvierat, ekonomiky a vývoja trhu so živočíšnymi komoditami v kontexte s Poľnohospodárskou politikou EU,“ povedal prof. Marko Halo.
Termín vedeckej konferencie bol spojený s významným životným jubileom prof. Ing. Ondreja Debrecéniho, CSc., kolegu, pedagóga na Katedre špeciálnej zootechniky, ktorý v uplynulých dňoch oslávil 70. narodeniny. Profesor Debrecéni ako uznávaný odborník v problematike chovu hospodárskych zvierat sa celý svoj profesijný život významne podieľal na vzdelávaní a na odborno-poradenskej a expertíznej činnosti v poľnohospodárskej praxi.
Na organizovaní medzinárodného podujatia participovalo aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Fakulta biotechnológie a potravinárstva, SPU v Nitre, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, VÚŽV v Nitre, Fakulta agrobiológie, potravinových a přírodních zdrojů, ČZU v Prahe, Zemědělská fakulta JU v Českých Budějoviciach, Agronomická fakulta MENDELU v Brně, Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka, Slovenský zväz spracovateľov mäsa a Únia hydinárov Slovenska.
Do online prenosu vedeckej konferencie sa zapojilo 71 účastníkov zo Slovenska, z Českej republiky, z Poľska a z Chorvátska.
Prezentované práce boli publikované vo vedeckom zborníku, ktorý je dostupný na webovej stránke konferencie https://zivocisnaprodukcia.sk/ alebo vo forme vedeckých príspevkov, ktoré budú publikované v Acta Fytotechnica et Zootechnica.