Profesor Peter Chrenek sa stal akademikom

Členom Učenej spoločnosti Slovenska môže byť len osobnosť DrSc., medzinárodne akceptovaná s aktuálnym „ratingom“ s minimálne dvojnásobným prekročením nárokov SKVH pre uvedenú vednú oblasť.

Prof. Peter Chrenek je univerzitným profesorom na Ústave biotechnológie Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU Nitra a vedeckovýskumným pracovníkom NPPC – Výskumného ústavu živočíšnej výroby Nitra. Je riadnym členom Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied. Jeho profesionálna výskumná oblasť je zameraná na živočíšne biotechnológie, špeciálne na embryotechnológie (génové manipulácie, transgenéza, klonovanie, kmeňové bunky, živočíšne genetické zdroje). Absolvoval študijné pobyty (1998-2001) v INRA Jouy-en-Josas vo Francúzsku a na Univerzite vo Viedni (2002-2005), kde sa venoval problematike klonovania králikov a tvorbe chimerických transgénnych zvierat. Je autorom, resp. spoluautorom viac ako 135 originálnych publikácií s celkovým IF 150 a s viac ako 1035 citáciami v SCI. Je členom viacerých komisií na obhajobu PhD., DrSc., a členom redakčnej rady viacerých zahraničných a domácich časopisov, riešiteľom domácich a zahraničných projektov.

Emeritnými akademikmi za Poľnohospodárske vedy Učenej spoločnosti Slovenska sú už len traja žijúci akademici - prof. Ing. Ján Plesník, DrSc., prof. Ing. Juraj Hraško a prof. Ing. Jozef Bulla, DrSc. „Som veľmi rád, že po tejto gerontológii prichádza vzácna osobnosť, prof. Peter Chrenek, ktorý splnil všetky atribúty na členstvo v Učenej spoločnosti Slovenska,“ povedal prof. Jozef Bulla a k úspechu svojmu kolegovi úprimne zablahoželal.