Riaditeľka pre obchod a poľnohospodárstvo OECD Marion Jansen vystúpi na pôde SPU
napísal Mária Pietová
Marion Jansen je riaditeľkou riaditeľstva pre obchod a poľnohospodárstvo OECD od septembra 2020. Pred nástupom do OECD pôsobila ako hlavná ekonómka v Medzinárodnom obchodnom centre (ITC) v Ženeve. Predtým zastávala vedúce výskumné pozície vo Svetovej obchodnej organizácii a viedla program pre obchod a zamestnanosť v Medzinárodnej organizácii práce.
Vo svojej súčasnej funkcii dohliada na agendu OECD v oblasti medzinárodného obchodu, poľnohospodárstva a rybného hospodárstva a na príspevky OECD do príslušných skupín G20, G7 a APEC a ďalších relevantných medzinárodných fór, ako sú WTO a FAO. Marion Jansen je autorkou rozsiahlych publikácií o medzinárodnom obchode a globálnom riadení a prednášala na viacerých akademických inštitúciách vrátane Ženevskej univerzity a Svetového obchodného inštitútu.
Nemecká štátna príslušníčka Marion Jansen získala doktorát z medzinárodnej ekonómie na Univerzite Pompeu Fabra (Španielsko) a bakalárske tituly z ekonómie na Univerzite v Kostanz (Nemecko), Univerzite v Passau (Nemecko) a Univerzite v Tolouse (Francúzsko). Okrem nemčiny hovorí plynule po holandsky, anglicky, francúzsky, taliansky a španielsky.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je medzinárodná organizácia, ktorej cieľom je budovať lepšie politiky pre lepší život. Je pokladaná za jeden z najväčších a najdôveryhodnejších zdrojov sociálno-ekonomických údajov a analýz. OECD vznikla v roku 1961, Slovenská republika do nej vstúpila 14. decembra 2000. Každodenný kontakt s OECD zabezpečuje Stála misia Slovenskej republiky pri OECD so sídlom v Paríži, ktorá je dôležitým článkom pri prenose informácií medzi OECD a Vládou SR. V súčasnosti je členom OECD 38 krajín. Na čele organizácie stojí generálny tajomník Mathias Cormann (Austrália), ktorý nastúpil na svoje päťročné funkčné obdobie 1. júna 2021. Organizácia pracuje na základe interdisciplinárneho prístupu a prijíma odporúčania na základe konsenzu. Najvyšším právnym nástrojom je odporúčanie Rady OECD.
OECD sídli v Paríži, kde pracuje v odborných direktoriátoch približne 3000 zamestnancov, vrátane vysokokvalifikovaných expertov z rôznych oblastí hospodárskej sféry. Ťažisko prípravných, analytických a koncepčných výstupov spočíva v práci približne 300 orgánov – výborov, pracovných a expertných skupín. Výbory spolupracujú s tímom zhruba 40-tisíc odborníkov z celého sveta. K OECD sú pridružené aj ďalšie odborné organizácie, ktoré pracujú s vlastnými pracovnými tímami expertov, akými sú Medzinárodná energetická agentúra (IEA), Agentúra pre jadrovú energiu (NEA), Rozvojové centrum, Medzinárodné dopravné fórum (ITF), Centrum výskumu, inovácií a vzdelávania.
Foto: Twitter @OECDtrade