Slovenská poľnohospodárska knižnica priblížila repozitár Zenodo
napísal Renáta Chosraviová
Cieľom webinára bolo priblížiť praktické možnosti využívania repozitára akademickou komunitou na SPU v Nitre. „Zenodo poskytuje priestor pre zviditeľňovanie výsledkov práce autorom, jednotlivcom a komunitám. Môžu to byť inštitúcie a ich organizačné súčasti, napríklad univerzity, fakulty, inštitúty, ale aj rôzne skupiny ako sú riešiteľské kolektívy, odborné združenia a podobne. Neoceniteľné sú tak možnosti prezentácie výsledkov projektov,“ uviedla doktorka Ľubica Jamborová zo SlPK.
Podčiarkla, že využívanie repozitára je bezplatné. „Autori či vkladatelia môžu nastavovať práva prístupu k dátam podľa potreby. Vkladaný obsah dostáva perzistentný identifikátor DOI, čo uľahčuje jeho citovanie alebo odkazovanie. Pravidlá pre používanie zverejneného obsahu sa nastavujú prostredníctvom niektorej z licencií Creative Commons,“ informovala Ľ. Jamborová. Dáta, obsah, je možné vkladať po prihlásení, systém umožňuje vlastnú registráciu alebo využívanie profilov z iných databáz. Repozitár je dôveryhodný, zastrešený autoritami.
Významnou pridanou hodnotou, ktorú Zenodo poskytuje je, že v rámci grantových schém EÚ je v metodických materiáloch pre spracovanie projektov (napr. EU Grants: AGA — Annotated Grant Agreement: V1.0– 01.05.2024 alebo programová príručka pre schému Horizon Europe (HORIZON) – EU Grants: HE Programme Guide: V4.1 – 01.05.2024) odporúčaný ako repozitár pre splnenie požiadavky zdieľania výsledkov projektu v súlade s politikou otvorenej vedy a princípmi FAIR. Zodpovední riešitelia projektov môžu po vytvorení komunity na úrovni projektu využiť potenciál repozitára Zenodo v hodnotiacich procesoch. Odporúčame navštíviť priamo repozitár: https://zenodo.org/
V prípade záujmu o informácie o repozitári Zenodo, ale aj širšom spektre problematiky otvorenej vedy, možno kontaktovať knižnicu e-mailom (slpk@uniag.sk). Krátka prezentácia o Zenode spolu s praktickými ukážkami bude uverejnená na webových stránkach knižnice (http://www.slpk.uniag.sk/sk/open_access/) v rámci Týždňa vedy a techniky 2024, ktorý bude prebiehať 11. – 17. novembra.
Od 21. do 27. októbra 2024 prebiehalo už globálne etablované podujatie s názvom Týždeň otvoreného prístupu (Open Access Week 2024). Jedným z nástrojov podpory otvoreného bádania je štruktúra otvorenej vedy. Patrí sem aj rozvoj otvorených repozitárov ako pilierov otvorenej diseminácie výsledkov vedeckého poznania a reprezentantov aktuálnych štandardov vedeckej, odbornej, komunikácie v digitálnom prostredí. Významné miesto v tomto priestore patrí otvorenému repozitáru Zenodo budovanému s podporou EÚ. Otvorený je pre všetky oblasti výskumu a všetky typy výskumných artefaktov. Povolené sú všetky formáty a limit veľkosti súborov na jeden záznam je 50 GB.