Slovensko získalo predsednícku pozíciu v Programe OECD pre agrárnu vedu
Predsednícku pozíciu prevzala od delegáta USA. Z podpredsedníckych postov jej budú vo výkone mandátu CRP pomáhať delegáti Austrálie a Maďarska.
Kristína Gendová Ruzsíková v súčasnosti študuje na externom doktorandskom štúdiu na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre v programe integrovaný rozvoj vidieka. Svojej funkcie sa ujme od 1. januára budúceho roka.
Podpora podujatí, odborníkov a študentov SPU v Nitre
Program OECD pre agrárnu vedu poskytuje finančné príspevky na podporu vedeckovýskumnej spolupráce a medzinárodnej vedeckej mobility pre oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva aj rybného hospodárstva. Financovanie je možné získať na podporu medzinárodnej konferencie alebo individuálneho vedeckého štipendia. Slovenská republika je v programe aktívnym členom a darí sa jej z neho aj čerpať finančné prostriedky. Doteraz boli na Slovensku finančne podporené tri medzinárodné konferencie, z toho dve na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre (v roku 2015 a 2021).
Z programu môže byť takisto financovaná účasť slovenských vedeckých pracovníkov ako rečníkov na konferencii v inej členskej krajine programu. Touto formou bola naposledy podporená účasť vedúceho Ústavu krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre doc. Attilu Tótha na medzinárodnej konferencii, pre ktorú finančnú podporu z CRP získalo Spojené kráľovstvo. S rovnakou prednáškou vystúpil aj 6. decembra na Riadiacom výbore CRP v sídle OECD v Paríži.
Slovensko má na sekretariáte CRP aktuálne stážistu z Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre Petra Wattera, ktorého stáž sa koná na základe bilaterálneho memoranda o spolupráci medzi OECD a SPU v Nitre.
Najbližšia výzva CRP na podávanie projektov na rok 2024 bude zverejnená na prelome apríla a mája 2023. Otvorená bude do 10. septembra 2023.