SPU na ITAPE zaujala najmä dizajnovými potravinami a dronom
napísal Renáta Chosraviová
Stovky návštevníkov expozície SPU ocenilo výskum dizajnovaných potravín, ktorý doc. Tatiana Bojňanská prezentovala aj v rámci bloku Slovensko hľadá talenty, ako aj vývoj zariadenia na meranie koncentrácie vybraných látok v ovzduší (dron) z dielne výskumného tímu pod vedením doc. Vladimíra Cvikloviča z Technickej fakulty.
Podľa názoru väčšiny návštevníkov, produkcia výrobkov pre konzumentov so špeciálnymi výživovými požiadavkami je na slovenskom trhu vážnym problémom.
„Uvítala by som, aby sa inovatívne potravinové výrobky výskumníkov SPU čo najskôr dostali k nám spotrebiteľom. Samozrejme, bola by som veľmi rada, keby mali aj priaznivú cenu. Celiakiou trpia deti a dospelí po celom svete, bez ohľadu na vyspelosť krajiny alebo stravovacie návyky. V našej rodine týmto ochorením trpia už traja členovia, najmladší má 7 rokov. Aktuálne na Slovensku žije takmer 23-tisíc pacientov s celiakiou, no odhady hovoria, že ľudí, ktorí ňou trpia a ani o tom nevedia, je oveľa viac,“ podelila sa s nami o svoje myšlienky pani Ema z bratislavskej Dúbravky so svojou rodinou.
Neustálu pozornosť počas dvoch dní vyvolával aj dron z dielne TF. Nielen veľkí, ale aj tí najmenší „experti“ na techniku hodnotili jeho vzhľad, parametre a charakteristiky, technicky zdatnejší sa zaujímali podrobnejšie o jeho spúšťací mechanizmus a merací systém.
Uvedené témy v stánku prezentovala aj Ing. Eva Ivanišová, PhD., (FBP) a Ing. Patrik Kósa, PhD., (TF) prezentáciu neuromarketingu zastrešoval Ing. Filip Tkáč (FEM). Doc. Radoslav Židek (FBP) zase zaujal svojím výskumom v rámci projektu NU3Gen, čo všetko vieme zistiť z DNA, čo sú to genetické predispozície a ako súvisia so životným štýlom.
Návštevníci mali k dispozícii aj informácie o univerzite, Katalóg kooperačných príležitostí pre prax a prezentáciu Kreatívneho centra SPU. Prezentáciu a expozíciu SPU organizačne zabezpečila Kancelária komunikácie a práce s verejnosťou.
Podujatie ITAPA sa za posledné vyše dve dekády svojej existencie stalo najväčšou a najvplyvnejšou konferenciou o digitalizácii a moderných technológiách na Slovensku.
Univerzity majú možnosť na výstave inšpirovať stredoškolákov, nie náhodou mnohé prezentované exponáty ukazovali výsledky práce študentov, doktorandov a mladých výskumníkov univerzít. „Slovensko má stále potenciál byť inšpiratívnou krajinou plnou neobjavených možností pre mladých ľudí, ktorí zostávajú doma a sú tu spokojní,“ odznelo na podujatí.
Konferencia formuje verejný diskurz v oblastiach ako digitalizácia, zdravotníctvo, ekonomika, podpora inovácií a kybernetická bezpečnosť. Každoročne ju navštívi viac ako 150 významných rečníkov a stovky účastníkov.