SPU otvorila Envirocentrum zamerané na vzdelávanie v oblasti zmeny klímy

napísal

Slúžiť bude nielen študentom fakulty a univerzity, ale aj stredoškolákom a žiakom základných škôl, ktorí tu budú môcť absolvovať zážitkové exkurzie. Otvorené je tiež pre odbornú verejnosť. Na rôznych modeloch a ukážkach sa budú môcť oboznámiť s funkciou a pôsobením vody v životnom prostredí. Dozvedia sa napríklad, ako sa v čase mení koryto rieky, alebo ako sa vytvára povodňová vlna. Envirocentrum Klíma – Krajina - Informácie vzniklo prístavbou a nadstavbou objektu Hydraulického laboratória Ústavu  krajinného inžinierstva FZKI. Fakulta získala na projekt 1,87 milióna eur z eurofondov v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Celkové oprávnené náklady dosiahli 1,96 milióna eur.

„Myšlienka vznikla už v roku 2017, kedy sa spracovala štúdia. Zmluvu sme podpisovali na jar 2023 a v decembri 2023 sme kolaudovali. Máme tu nový priestor, v ktorom chceme vzdelávať v oblasti adaptačných opatrení na zmenu klímy s akcentom na protipovodňovú ochranu,“ priblížil dekan FZKI Dušan Igaz, ktorý sa zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa na projekte podieľali. „Keď chceme bojovať s klimatickou zmene, musíme v prvom rade vzdelávať mladých,“ dodal.

Rektorka SPU Klaudia Halászová zdôraznila, že projekt má integračný a celouniverzitný charakter, pretože sa netýka len fakulty, ale je prepojený aj s Botanickou záhradou SPU, kde sa realizujú výsadby bylín v klimaticky zmenených podmienkach. Otvorenie Parku Botanickej záhrady s názornými ukážkami zameranými na zníženie rizika negatívnych dôsledkov zmeny klímy bude v pondelok 22. apríla na Deň zeme. Envirocentrum je podľa rektorky novým dôstojným univerzitným priestorom, ktorý sa bude venovať veľmi dôležitej téme - vode. „Voda je fenomén, ktorý našu univerzitu vedecky aj odborne posúva ďalej a FZKI je jedno z najlepších výskumných pracovísk na univerzite. Myslím si, že naši vedci si takýto priestor zaslúžia,“ vyzdvihla rektorka. Dodala, že osveta v téme vody je veľmi dôležitá pre deti už od škôlky. V bezprostrednom susedstve Envirocentra sídli univerzitná Materská škola Klások, z ktorej deti sa zúčastnili aj na slávnostnom otvorení.

Ako priblížila Kristína Candráková z Informačno-komunikačného centra FZKI, súčasťou Envirocentra sú rôzne experimentálne zariadenia, ako napríklad hydraulický žľab, v ktorom sa dajú znázorniť rôzne prúdenia rieky a simulovať napríklad prívalové dažde. „Máme tu tiež simulátor toku rieky aj s pieskom, kde vieme pustiť vodu z jednej strany na druhú a simulovať tok rieky podľa sily prúdenia. Študentom tak vieme ukázať, ako sa rieka správa pri slabých dažďoch a pri prívalových dažďoch,“ hovorí Candráková. Súčasťou Envirocentra sú aj dva simulátory dažďa, z toho jeden prenosný. Dážď zo simulátora dopadá na päť nádob s rôznym povrchom, ako je pôda, štrk či rôzne zatrávnenie a podľa množstva vody vytečenej do záchytných nádob sa dá vidieť, aká je absorpčná schopnosť daného povrchu. Na časti prednáškovej miestnosti je zelená strecha. Študenti si na exkurziách budú môcť pozrieť aj dve meteorologické stanice – klasickú a automatickú. „Uvidia, ako sa merali teplotné hodnoty v minulosti a budú si to môcť porovnať s aktuálnou metodikou,“ doplnila Candráková.

Súčasťou projektu bola aj fotosúťaž zameraná na tému vody, príprava brožúr a dokumentárneho filmu. Čoskoro sa bude konať konferencia Veda mladých zameraná na krajinné inžinierstvo a environmentalistiku.

 

 

 

Ísť späť