SPU v Nitre sa stala členom Digitálnej koalície

napísal

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave sa 14. februára za účasti predsedu vlády SR Petra Pellegriniho konalo výročné zasadnutie Digitálnej koalície – Národnej koalície pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky. Hlavným bodom programu bol odpočet plnenia záväzkov koalície, prezentácia pristupujúcich členov a odovzdanie ocenení Digitálna jednotka 2018. Medzi  pätnástimi novými členmi koalície je aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Digitálna koalícia vznikla z iniciatívy IT Asociácie Slovenska s podporou Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a inovácie 27. septembra 2017. Jej základným princípom je iniciatíva, v rámci ktorej si členovia stanovujú dobrovoľné záväzky na zlepšenie úrovne digitálnych zručností na Slovensku a následne spolupracujú na ich plnení. Cieľom je mobilizovať organizácie a inštitúcie pre spoločný postup pri riešení nedostatku digitálnych zručností. Koalícia spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora.

Na zasadnutí boli prijatí 15 noví členovia, medzi nimi aj SPU v Nitre. V súčasnosti tak Digitálna koalícia združuje 67 členov, ktorí spolu deklarovali 208 záväzkov k zlepšeniu digitálnej konkurencieschopnosti Slovenska. Na zasadnutí rektorka SPU Klaudia Halászová prezentovala záväzky SPU v Nitre.

„Dnes žijeme v dobe instantného spravodajstva, rýchleho rozhodovania a technickej náročnosti. A týmto požiadavkám sa musíme prispôsobiť. Tak, aby sme dokázali využívať potenciál a limitovať negatívne externality,“ zdôraznil počas svojho príhovoru minister Miroslav Lajčák.

Digitálna koalícia je silnou a etablovanou značkou a považujem ju za jedinečnú platformu. Musíme si uvedomiť, že digitálna transformácia sa týka všetkých sektorov našej spoločnosti a podľa štúdie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sme jednou z ekonomík, ktoré budú najviac  ovplyvnené automatizáciou, keďže viac ako 40 % pracovných miest je dnes možné automatizovať,“ vyhlásil podpredseda vlády Richard Raši. Podľa neho to však nie je dôvod na obavy, ale skôr príležitosť na transformáciu slovenskej ekonomiky a budovanie silného a konkurencieschopného digitálneho hospodárstva.

Ako odznelo na zasadnutí, v uplynulom roku viaceré rezorty pristúpili k vypracovaniu stratégií a akčných plánov, aby Slovensko správne a predvídavo reagovalo na nastupujúci fenomén Industry 4.0 pre zvládnutie náporu prichádzajúcich digitálnych technológií na občana i lepšie uplatnenie sa firiem a zamestnancov v globálnej konkurencii.  Úrad podpredsedu vlády SR sa zaviazal vypracovať ústredný dokument  pre oblasť Stratégiu digitálnej transformácie Slovenska, ktorý by mal zjednocovať úsilie jednotlivých ministerstiev v oblastiach ich pôsobenia.

Koncom mája (22. a 23.) sa v Paríži bude konať zasadnutie Rady OECD. Slovensko je po prvýkrát v histórii predsedníckou krajinou tejto organizácie. Cieľom predsedníctva na ministerskom zasadnutí Rady OECD je prediskutovať vybrané kľúčové témy a určiť priority pre prácu OECD na najbližší rok. Témou slovenského predsedníctva je využitie potenciálu digitalizácie a moderných technológií pre udržateľný rast ekonomiky.

Ísť späť