SPU zvyšuje svoju environmentálnu úroveň aj vďaka moderným polopodzemným kontajnerom

napísal

V súčasnosti má univerzita vybudované dve stojiská s dvanástimi kontajnermi MOLOK od trenčianskej spoločnosti REDOX-ENEX. Päť polopodzemných kontajnerov je umiestnených v okolí Študentského domova Antona Bernoláka a sedem je v centrálnom kampuse SPU. Významnou mierou uľahčujú triedenie odpadov a ich vývoz.

S budovaním moderného a efektívneho spôsobu zberu komunálneho odpadu začala SPU pred dvoma rokmi. Vyhotovenie projektovej dokumentácie, dodanie a výstavba stojísk polopodzemných kontajnerov bolo financované z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci rozvojového projektu „Podpora aktivít konceptu Zelenej univerzity SPU v Nitre“ vo výške 78-tisíc eur.

Polopodzemné kontajnery zapadajú do dlhodobej filozofie SPU, ktorá sa hrdí prívlastkom Zelená univerzita aj preto, že životné prostredie a udržateľnosť sú pre ňu mimoriadne dôležité. SPU je najudržateľnejšia slovenská univerzita podľa celosvetového rebríčka UI GreenMetric World University Rankings.

„Pri výbere druhu a systému polopodzemných kontajnerov sme brali do úvahy skutočnosť, že z hľadiska zhodnocovania odpadov, ich zhromažďovania a najmä vývozu bola zabezpečená kompatibilita so systémom vývozu odpadu v meste Nitra,“ uviedol prorektor SPU pre investičný rozvoj Tomáš Tóth. Za najväčšie a očakávané benefity takýchto odpadových nádob prorektor pokladá zracionálnenie systému v rámci odpadového hospodárstva. „Vybudovaním týchto stojísk sme odstránili viac ako 30 kusov 1100 litrových zberných nádob z areálu univerzity, čo má vplyv na efektívny zber odpadu a na estetiku prostredia,“ podčiarkol T. Tóth.

V najbližšom období univerzita plánuje kontajnery osadiť senzormi naplnenosti. Očakáva sa, že osadením senzorov naplnenosti sa vývoz odpadov bude realizovať na základe reálnej potreby a nie systémom pravidelného vývozu bez ohľadu na naplnenosť kontajnerov.

V súčasnosti sa realizuje zber komunálneho odpadu, papiera, skla a plastov. Do budúcnosti plánuje SPU osadiť zberné nádoby aj na ďalšie druhy odpadov, napríklad na biologicky rozložiteľné odpady, poprípade kovy, kartóny, resp. nápojové kartóny. Pripravené má ďalšie dve projektové dokumentácie na vybudovanie stojísk polopodzemných kontajnerov v areáli Študentského domova Mladosť a ďalšie stojisko v areáli univerzity. Ich realizácia bude závisieť od získania finančných prostriedkov.

 

 

FAKTY O POLOPODZEMNÝCH KONTAJNEROCH:

- majú výrazne vyššiu kapacitu ako bežné kontajnery, frekvencia ich vývozu je preto nižšia

- dve tretiny kapacity polopodzemných kontajnerov sú pod zemou, kde je nižšia teplota, čím dochádza k spomaleniu rozkladu odpadu a tým aj k eliminácii zápachu

- odpad sa ukladá do hĺbky až 2,5 metra, čo spôsobuje lepšie hutnenie vlastnou váhou odpadu

- vďaka zapusteniu do zeme nie sú takým lákadlom pre vandalov či k opätovnému vyberaniu odpadu ako klasické kontajnery

 

 

Ísť späť