Študenti FZKI vo výnimočnom projekte. Vypracovali návrh revitalizácie Jandurovho parku v Austrálii

napísal

Študenti FZKI SPU v Nitre dostali jedinečnú možnosť rozšíriť si portfólio a zapojiť sa do projektu revitalizácie Jandurovho parku v Canberre. Projektový tím vytvorili spoločne so študentmi z Univerzity v Canberre. Spolupráca na návrhu revitalizácie parku vznikla z podnetu slovenského veľvyslanectva v Austrálii, ktoré prepojilo dve univerzity, na ktorých sa študuje krajinná a záhradná architektúra.

Ján Jandura-Puček sa narodil v roku 1914 v Habovke na Orave. Na austrálsky kontinent sa vysťahoval za zárobkom v roku 1939 ako 25-ročný, usadil sa v Tidbinbille, neďaleko Canberry, kde pracoval ako drevorubač pre závod na výrobu eukalyptového oleja. Do roku 1949 nejestvovalo štátne občianstvo Austrálie. Obyvatelia s trvalým pobytom na tomto kontinente boli britskými občanmi (British subjects). Až v roku 1949 sa vláda rozhodla udeliť občianstvo prvým nebritským obyvateľom. Z každého štátu a teritória vybrali jednu osobu, ktorej bolo ako prvej slávnostne udelené austrálske občianstvo. Ján Jandura bol vybraný ako reprezentant teritória austrálskeho hlavného mesta. Práve on, dokonca ako prvý z vybraných, odpovedal na otázku, aké bolo jeho predchádzajúce občianstvo, stručne, jedným slovom: "Czechoslovakian".

„Aj keď je Slovensko malá krajina, ľudia sú jej skutočným bohatstvom a sme hrdí na jej synov ako Ján, ktorý sa stal prvým naturalizovaným občanom Austrálie. Pri tejto príležitosti bol v hlavnom meste Canberra po ňom pomenovaný verejný park - Jandura Park, ktorý však v súčasnom stave nevyužíva svoj potenciál. Naším želaním je, aby sme v rámci možností park postupne revitalizovali a pretvorili ho na príjemné miesto pre komunitu,” uviedol veľvyslanec SR v Austrálii Tomáš Ferko.


Ako sa vyjadril dekan FZKI prof. Dušan Igaz, fakulta prijala ponuku na spoluprácu s potešením ako výzvu pre študentov popasovať sa s výnimočným objektom z historického hľadiska, a tiež aj z pohľadu národnej spolupatričnosti.

„Keďže riešenie takého veľkého projektu „na diaľku” prináša aj možné úskalia, navrhli sme vytvoriť tím SK - AUS študentov, v rámci ktorého naši študenti riešili park z hľadiska jeho funkčnosti a objemovo-hmotového konceptu a domáci študenti navrhovali konkrétne rastlinné druhy,” informoval dekan FZKI s tým, že vďaka úspešnej spolupráce vzniklo desať krajinno-architektonických návrhov -  päť od austrálskych študentov a päť od študentov FZKI, ktoré budú vystavené a prezentované verejnosti 30. apríla 2022 počas Canberra Herritage Festival.

 

Z monitorovania médií:

Nitraden: https://nitraden.sk/nitrianski-studenti-spolupracuju-s-australskou-univerzitou-spolocne-obnovuju-park-v-canberre/

Ísť späť