Študenti SPU pomohli dobrej veci, aj ich sliny môžu pomôcť zachrániť životy
napísal Mária Pietová
Tým, že poskytli Národnému registru darcov kostnej drene svoje sliny, raz možno zachránia niekomu život. „Máte slinu?“ je názov aktuálnej informačnej kampane Nadácie Kvapka nádeje, ktorú rozbehla v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Cieľom kampane, ktorú podporili aj známe osobnosti, je osloviť čo najširšiu verejnosť a motivovať nových darcov, aby sa zaregistrovali v Národnom registri darcov kostnej drene. Prostredníctvom sliny odovzdanej v skúmavke sa dostanú do databázy, z ktorej sa neskôr vyberajú na základe parametrických údajov vhodní darcovia pre konkrétnych pacientov s vážnymi ochoreniami krvi, najmä leukémiou.
V Kongresovom centre SPU v priestoroch Študentského domova Antona Bernoláka sa v pondelok 29. apríla študentom prihovoril predseda ZMOS-u Jozef Božik a správca Nadácie Kvapka Nádeje Michal Kaľavský. Stretnutie so študentmi podporila svojou účasťou aj rektorka SPU Klaudia Halászová. „Leukémia je zákerná v tom, že často prichádza v detskom veku. V Partizánskom nedávno tejto chorobe podľahol len 13-ročný chlapec, úspešný športovec, ktorý mal život pred sebou,“ povedal Jozef Božik, ktorý je zároveň primátorom Partizánskeho. ZMOS sa prostredníctvom miest a obcí v združení zapojí do osvety a šírenia posolstva o dôležitosti darcovstva kostnej drene. V súčasnosti je v Národnom registri kostnej drene zaregistrovaných 24 000 darcov. Znie to ako vysoké číslo, avšak ako Božik zdôraznil, nájsť vhodného darcu je nesmierne náročné, pretože sedieť musí obrovské množstvo parametrov. Šanca nájsť vhodného darcu v rodine je 25 percent. Pre ostatných pacientov je jediná nádej získať vhodného darcu krvotvorných buniek medzi nepríbuzenskými darcami. Reálnym darcom sa stane len jedno percento registrovaných darcov.
Každých 7 – 8 minút sa v Európe diagnostikuje nový prípad leukémie, poukázal správca Nadácie Kvapka Nádeje Michal Kaľavský. Pri leukémii, teda rakovine krvi, nie je organizmus pacienta schopný tvoriť si zdravú krv tak, aby mohol prežiť. „Pre 80 percent týchto sa dá nájsť záchrana vo forme štandardnej liečby, 20 percent je odkázaných už len na transplantáciu kostnej drene,“ povedal. Pomoc je pritom cezhraničná a celosvetová. „Našim detským pacientom už zachránili život darcovia z Nemecka, Poľska či Česka,“ priblížil M. Kaľavský.
Darcom sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 45 rokov. Slinu možno poskytnúť viacerými spôsobmi – priamo na akciách Nadácie Kvapka nádeje a ZMOS-u, osobne v Bratislave v Národnom registri kostnej drene, ale aj cez Národnú transfúznu službu pri bežnom darovaní krvi, napríklad aj v Nitre. Slinu možno poslať dokonca aj poštou – po registrácii na stránke mateslinu.sk príde každému potenciálnemu darcovi domov skúmavka s inštrukciami a bezplatnou obálkou. Darovanie kostnej drene je anonymné a bezplatné. Registráciu v databáze je možné kedykoľvek odvolať. Odber sa robí v drvivej väčšine prípadov ambulantne - do žily sa zavedie ihla spojená s jednorazovou odberovou súpravou, ktorá prečerpáva krv cez separátor.
Zaujala vás možnosť stať sa darcom kostnej drene a zachrániť tak možno raz niekomu život? Viac informácií nájdete na mateslinu.sk