Tour de ERA na SPU: Seminár Horizont 2020 a workshop s praktickými radami pre tvorbu projektových návrhov
napísal Renáta Chosraviová
V rámci podujatí organizovaných pod spoločným názvom Tour de ERA sa 25. - 26. apríla v Kongresovom centre SPU v Nitre koná seminár tematicky zameraný na program Horizont 2020 a ďalšie programy v rámci Európskeho výskumného priestoru (ERA), ako aj praktický celodenný workshop na tému Ako napísať dobrý projektový návrh H2020.
O podujatí Tour de ERA
Tour de ERA je aktivitou Centra vedecko-technických informácií (CVTI) SR, iniciovanou národným projektom SK4ERA. Pozostáva z päť dvojdňových podujatí v piatich slovenských mestách – Žilina, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Bratislava. Témy podujatí v rámci Horizontu 2020 sú prispôsobené dlhodobej tematickej profilácii každého z miest. V Žiline je to inteligentná, ekologická a integrovaná doprava, v Banskej Bystrici je témou Európa v meniacom sa svete – inkluzívne, inovačné a reflexívne spoločnosti, veda so spoločnosťou a pre spoločnosť, v Košiciach nanotechnológie, pokročilé materiály, biotechnológie, pokročilé výrobné procesy, rozšírenie účasti a šírenie excelentnosti, v Bratislave bezpečná, čistá a efektívne využívaná energia, inovácie v malých a stredných podnikoch, opatrenia v oblasti klímy, životné prostredie, efektívne využívanie zdrojov a suroviny. Témou podujatia v Nitre je potravinová bezpečnosť, udržateľné poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo, morský a námorný výskum a výskum v oblasti vnútrozemských vôd a biohospodárstvo, rozšírenie účasti a šírenie excelentnosti.
Cieľ seminára a workshopu
Ako nás informovala Nataša Dojčáková z Odboru medzinárodnej spolupráce CVTI, cieľom podujatia Tour de ERA je pomôcť zúčastneným (potenciálnym žiadateľom z výskumnej, resp. akademickej sféry, ako aj žiadateľom z verejného sektora, neziskového sektora, samosprávam a podnikateľom) zorientovať sa v programoch ERA so zreteľom na Horizont 2020 a ponúknuť im pohľad do zákulisia cez úspešných riešiteľov a hodnotiteľov projektov. V tejto teoretickej časti podujatia na SPU v Nitre mohli záujemcovia získať aktuálne informácie o programoch Erasmus+, Creative Europe, INTERREG, Medzinárodný vyšehradský fond, CEF Telecom a Program Európa pre občanov. V rámci programu tiež doc. Martina Fikselová z FBP SPU, delegátka programového výboru H2020 SC2, informovala o programe Horizont 2020 - výzvy SC2 v roku 2020, prof. Zuzana Palková z TF SPU vystúpila s témou 5 rokov s programom Horizont 2020 – od hodnotiteľ k riešiteľovi a prof. Adriana Kolesárová z FBP SPU účastníkom priblížila tému EIT Food v Slovenskej republike a Výskumná infraštruktúra pre potraviny, výživu a zdravie FNH-RI.
Náplňou praktickej časti – workshopu pod vedením odborného školiteľa, je poskytnúť účastníkom praktické rady a návody na riešenie konkrétnych problémov pri písaní projektových návrhov s cieľom zvýšiť ich kvalitu a úspešnosť v konkurenčnom prostredí.
„Zúčastnení tak po tomto dvojdňovom podujatí nadobudnú poznatky, ktoré by mali prispieť k úspešnému etablovaniu sa slovenských vedcov - žiadateľov o projekty - v Európskom výskumnom priestore,“ uviedla N. Dojčáková.