V Lotyšsku sa stretli partneri projektu potravinových inovácií na stredoázijských univerzitách
napísal Renáta Chosraviová
Projekt odštartoval vo februári 2024 a je financovaný z Európskej únie prostredníctvom programu Erasmus+. Jeho cieľom je vytvorenie koncepcie Otvorenej univerzity, budovanie systému vyššieho a odborného a kontinuálneho vzdelávania.
SPU na stretnutí v Lotyšsku zastupovala projektová manažérka profesorka Miroslava Kačániová z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva a doktorandka FZKI Natália Čmiková. Spolu s partnermi projektu z univerzít v Tadžikistane a Uzbekistane, ako aj zástupcami Ministerstva vysokého školstva, vedy a inovácií Uzbekistanu a Ministerstva pôdohospodárstva Uzbekistanu absolvovali pestrý odborný program. V rámci návštevy potravinárskeho podniku Kelmeni sa oboznámili s procesmi spracovania obilia a výroby chleba. „Pozoruhodné je, že spoločnosť pokrýva celý proces od pestovania obilia až po skladovanie, spracovanie múky, prípravu rôznych pekárenských výrobkov a rozvoz po celej krajine. Všetky tieto technologické procesy sú organizované modernými, inovatívnymi spôsobmi,“ uviedla profesorka Kačániová. Počas dňa sa skupina stretla aj s manažérmi nápojovej spoločnosti Milmani, ktorí ukončili štúdium na Otvorenej univerzite.
Prínosom stretnutia bola aj návšteva lotyšského ministerstva školstva a vedy, v rámci ktorej sa diskutovalo o podstate koncepcie Otvorenej univerzity, ako aj o otázkach budovania systému vyššieho a kontinuálneho vzdelávania. „V ten istý deň sa Lotyšská konfederácia zamestnávateľov s nami podelila o svoje skúsenosti s možnosťami vzdelávania v otvorenom univerzitnom formáte s cieľom zvýšiť potenciál ľudských zdrojov v prospech lotyšského priemyslu,“ informovala M. Kačániová.
Počas nasledujúcich dní prebiehalo na Lotyšskej univerzite prírodných vied a technológií a Technickej univerzite v Rige školenie účastníkov stretnutia o otvorených otázkach rozvoja a riadenia univerzity. Účastníci sa zároveň oboznámili s činnosťou oboch univerzít. Na Lotyšskej univerzite skupina navštívila Fakultu potravinárskej technológie, kde im prezentovali procesy výroby a balenia chlebových výrobkov, rôznych prírodných štiav, mlieka a mäsových výrobkov. Na Technickej univerzite v Rige si pozreli laboratóriá, praxe a študentské domovy v krásnom areáli.
Záver študijnej návštevy patril stretnutiu vedenia projektu OFINU. „Zo študijného pobytu v Lotyšsku sme si odniesli bohaté praktické skúsenosti partnerských univerzít v oblasti rozvoja a riadenia otvorených univerzít, ako aj prístupy k dobrej kombinácii formátu otvorenej univerzity s kontinuálnym vzdelávaním. Získali sme dôkazy o hodnote a vplyve otvorenej univerzity na kvalitu a relevantnosť vzdelávania pre potreby sektorov ekonomiky. Návšteva je dôležitým krokom vo vývoji a prijatí otvoreného univerzitného študijného formátu v oblasti potravinových inovácií na piatich stredoázijských univerzitách,“ skonštatovala projektová manažérka M. Kačániová.
Konzorcium OFINU tvorí sedem partnerov, koordinátorom je Lotyšská univerzita prírodných vied a technológií. V projektovom tíme Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) je deväť pedagógov z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva a Fakulty biotechnológie a potravinárstva.