V rámci projektu Chill out zone vznikla nová oddychová zóna pre študentov
napísal Renáta Chosraviová
Zelené oddychové zóny pre študentov sú bežnou súčasťou moderných univerzít. Poskytujú im relax a pohodlie v lone prírody. V tomto zmysle SPU v Nitre zrekultivovala priestor za ŠD Akademická, ktorý slávnostne sprístupnili 15. novembra. Bude slúžiť študentom, ale aj širokej verejnosti.
Za vedenie univerzity sa na otvorení zelenej zóny zúčastnil prorektor doc. Tomáš Tóth, za mesto Nitra vedúca manažérka SO pre IROP Katarína Koncošová. Pozvanie prijal aj dekan FBP prof. Ján Tomáš. Zúčastneným hosťom a študentom sa prihovoril zodpovedný riešiteľ projektu Ing. Marcel Golian, PhD., z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva.
Ako uviedol, chýbajúce „outdoorové“ zázemie v areáli SPU pre študentov a širokú verejnosť bolo vytvorené v rámci projektu Chill out zone, ktorý realizovali študenti Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva pod vedením Katedry zeleninárstva a Katedry záhradnej a krajinnej architektúry. Projekt patril k dvanástke úspešných projektov, ktoré získali podporu z grantového programu Mením moje mesto. Cieľom programu, ktorý vyhlásilo mesto Nitra v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou, je zlepšiť kvalitu verejných priestranstiev a miestnych lokalít, obnoviť ich či oživiť. O podpore jednotlivých projektov rozhodla verejnosť v online hlasovaní. Projekt Chill out zone, v celkovej hodnote 6-tisíc eur, bol podporený sumou 5-tisíc eur s 10 percentnou spoluúčasťou SPU.
Zelená oddychová zóna je vybudovaná z prírodných materiálov v kontexte s prostredím - štýlového paletového posedenia s výsadbou bylinných a okrasných záhonov a ovocných drevín. Paletové posedenie tvorí šesť modulov, ktoré symbolizujú šesť fakúlt SPU. Každý modul obsahuje rôzne informácie o fakulte i univerzitných pracoviskách. My sme sa, napríklad, za okamih dozvedeli, koľko predmetov učia na FBP, koľko učiteľov je na každej fakulte, koľko počítačov je na univerzite, ale aj to, že v rámci projektu bolo vysadených 200 rastlín, medzi nimi napr. Miscanthus. Druhová skladba rastlín zelenej oddychovej zóny je uvedená na module FZKI.
„Priestor si študenti pretvorili tak, aby sa v ňom cítili čo najlepšie,“ hovorí Ing. M. Golian. Dodáva, že rekultivačné práce týmto nekončia. Areál by mal prejsť postupnou rekonštrukciou. „Našou ambíciou je, aby vytvorená plocha aj pasívne vzdelávala. S týmto cieľom budú napríklad umiestnené na vysadených stromoch a bylinách informačné menovky. Postupne v oddychovej zóne plánujeme vysadiť ďalšie stromy, ale aj jedlé byliny či osadiť infopanely o histórii a súčasnosti univerzity,“ uzatvára M. Golian.