Výskumníci SPU potvrdili pozitívny účinok hlivy ustricovitej na diabetes, vyvinuli aj funkčnú potravinu

napísal

Potvrdil to rozsiahly výskum odborníkov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Tím vyvinul aj receptúru funkčnej potraviny a podal prihlášku úžitkového vzoru s názvom „Sušienky s prídavkom selénom fortifikovanej hlivy ustricovitej a aktívneho glukánu z hlivy a spôsob ich výroby“.

Účinkom hlivy ustricovitej na diabetes mellitus 2. typu sa venovali výskumníci z Ústavu výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov v spolupráci s vybranými laboratóriami Výskumného centra AgroBioTech a Ústavom záhradníctva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. Cieľom štvorročného projektu s názvom Protektívny účinok extraktu hlivy ustricovitej pri chronických neprenosných ochoreniach bolo vhodnou výživou prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu konzumentov, a to najmä u rizikových skupín so zvýšenými hodnotami glykémie a cholesterolu.

Problematiku výskumníci poňali komplexne a riešili ju v rámci viacerých etáp.

Počas prvej etapy vyselektovali hlivu, ktorá má najväčší obsah aktívneho betaglukánu, ale aj ostatných bioaktívnych látok. Sledovali 69 kmeňov hlivy ustricovitej. Vybrali kmeň s najvyšším obsahom β-glukánov, minerálov a mastných kyselín a ten použili na produkciu plodníc pre ďalšie etapy projektu.

Následne sa venovali overovaniu účinkov vyvinutého extraktu z vybraného kmeňa hlivy ustricovitej na ľudskú bunkovú endotelovú líniu. Vysoká alebo nízka koncentrácia glukózy spôsobuje poruchy rastu buniek, znižuje ich vitalitu a bunky sú vystavené oxidačnému stresu. Cieľom bolo preukázať, že pridaním extraktu hlivy ustricovitej dôjde k prevencii takýchto porúch. „Bunkovú líniu sme preto ovplyvnili vysokou koncentráciou glukózy, čím sme navodili hyperglykemický stav, ktorý je významným faktorom v poškodení cievneho endotelu v patogenéze diabetes mellitus. Ďalším krokom bola selekcia vhodnej koncentrácie extraktu a hodnotenie bunkového prežívania v stimulovaných hyperglykemických podmienkach. Experimentmi sme potvrdili, že extrakt mal pozitívny vplyv na bunkovú viabilitu, ktorá bola výrazne negatívne ovplyvnená zvýšenou koncentráciou glukózy,“ uviedol vedúci projektu MUDr. Peter Chlebo.

Odborníci skúmali aj molekulárne zmeny extraktu hlivy ustricovitej na úrovni zmien expresie (prejavu) génov. Hodnotili 6 génov zapojených do procesov zápalu, apoptózy (programovanej bunkovej smrti) a gény kódujúce antioxidačné enzýmy. „Výsledky poukázali na skutočnosť, že pridanie samotného extraktu ovplyvňuje antioxidačný stav v bunkách. Pomocou extraktu môžeme dosiahnuť tlmenie oxidačného stresu, a tým pozitívne pôsobiť v prevencii proti chronickým metabolickým ochoreniam,“ povedal P. Chlebo.

Experimenty výskumníci demonštrovali aj na ďalšom modelovom eukaryotickom organizme Schizosaccharomyces pombe - jednobunkových kvasinkách, ktoré predstavujú prominentný modelový systém pre hodnotenie širokého spektra biologických procesov prebiehajúcich i v bunkách cicavcov. „Pridaním etanolového extraktu hlivy ustricovitej do kultivačného média sa životné funkcie buniek S. pombe vystavené hypo- a hyperglykemickému stresu v značnej miere zlepšili,“ priblížil výsledok vedúci projektu.

Výskumný tím sa venoval aj vývoju inovatívnych produktov a optimalizácii receptúr pekárenských výrobkov s prídavkom hlivy ustricovitej. Extrakt hlivy ustricovitej výrazne ovplyvnil reologické parametre pekárenských múk a ovplyvnil senzorické a technologické vlastnosti finálnych produktov. Extrakt aplikovali do zeleninových chipsov, sirupov, cukroviniek a sušienok. Výsledkom bola vyvinutá receptúra funkčnej potraviny a podaná prihláška úžitkového vzoru s názvom „Sušienky s prídavkom selénom fortifikovanej hlivy ustricovitej a aktívneho glukánu z hlivy a spôsob ich výroby“, registrovaná pod identifikačným číslom PUV 103-2024.

Poslednou etapou projektu bola klinická, dvojito slepá a placebom kontrolovaná štúdia, zrealizovaná v rokoch 2023 – 2024. Probandi boli vybraní náhodným výberom z dispenzarizovaných pacientov, dlhodobo liečených na ochorenie diabetes mellitus 2. typu. Všetci probandi užívali ingrediencie v rovnakej dávke vo forme želatínových biokapsúl z hlivy. „Analýza výsledkov získaných pri klinickej štúdií poukazuje, že došlo k  významným poklesom glukózy nalačno, k štatisticky významnému poklesu hladín inzulínu a HOMA IR indexu a tiež glykovaného hemoglobínu, čo možno interpretovať ako zvýšenie citlivosti (zníženie inzulínovej rezistencie) a účinnosti terapie. Zároveň došlo i k zlepšeniu hodnôt lipidového spektra a C-peptidu, čo je veľmi dôležitým predpokladom znižovania kardiovaskulárneho rizika. Výrazným benefitom klinickej štúdie bolo i štatisticky významné zvýšenie hladín železa pri konzumácii sušeného extraktu hlivy ustricovitej,“ informoval doktor Chlebo.

 

Ísť späť