Výskumníčky SPU testujú riasy. Môžu byť vhodné ako funkčná potravina, ale aj pomocník pre ovocinárov

napísal

Výskumníčky SPU v Nitre – doktorandka Ing. Natália Čmiková pod vedením školiteľky prof. Miroslavy Kačániovej z Ústavu záhradníctva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva testujú antimikrobiálnu aktivitu rias. Tím Výskumného centra AgroBioTech SPU v Nitre v spolupráci s Ing. Evou Ivanišovou, PhD., z Ústavu potravinárstva Fakulty biotechnológie a potravinárstva sa zase zameriava na enkapusláciu rias. Riasy totiž môžu byť vynikajúcim doplnkom potravy, ale aj veľkým pomocníkom pre ovocinárov.

Je známe, že baktérie sa stávajú rezistentné na antibiotiká, z toho dôvodu naše vedkyne hľadajú nové náhrady či už v podobe bylinných extraktov, esenciálnych olejov a extraktov rias.

Cieľ dizertačnej práce Natálie Čmikovej a výskumu v rámci programu Horizont 2020 pod záštitou VC   AgroBioTech, je testovanie rias na antimikrobiálne vlastnosti, ako aj hľadanie nových prírodných spôsobov uplatnenia rias a extraktov, ktoré by dokázali inhibovať rast mikroorganizmov, či už kvasiniek, húb a baktérií u ľudí alebo rastlín. V súčasnosti výskumníčky testujú 30 extraktov z desiatich druhov rias - mikro a makro rias a cyanobaktéríí – spirulinu a chlorelu.

„Výskum, ktorým sa snažíme získať informácie o riasach, pozostáva z viacerých aktivít. Okrem antimikrobiálnej aktivity budeme stanovovať antioxidačnú aktivitu rias, teda ich schopnosť zachytávať voľné radikály, ďalej budeme skúmať funkčnosť rias na cytotoxickú aktivitu, aký vplyv majú na nádorové bunky a zároveň ako ovplyvňujú imunitný systém,“ hovorí N. Čmiková, ktorá v súvislosti s uvedenou problematikou absolvovala pobyt na univerzite v Izraeli a aktuálne absolvuje mesačnú stáž na srbskej Univerzite Kragujevac, kde sa v rámci dlhoročnej spolupráce SPU s uznávaným odborníkom prof. Nenadom Vukovičom bude venovať chemickému zloženiu rias.

„Sme na začiatku skúmania a keďže nič nie je uniformné, každá riasa môže inak reagovať. Aj biologicky aktívne zložky, ktoré sa izolujú na základe rôznych extrakcií, majú rôzne účinky. Niektoré riasy sú vhodnejšie proti mikroorganizmom v in vivo podmienkach. Budeme skúmať aj antibiofilmovú aktivitu, to znamená, že baktérie si vytvárajú ochranný mechanizmus a tým sa stávajú odolnejšie voči dezinfekčným prostriedkom a my budeme testovať riasy, ako ovplyvňujú tvorbu biofilmu. Následne sa chceme venovať niektorým čistým látkam izolovaným z rias,“ podotýka prof. Miroslava Kačániová.

A ako výskumníčky vidia využitie extraktov rias v praxi?

„Keďže riasy môžu slúžiť ako superpotravina, naším výsledným produktom by bola nejaká funkčná potravina obohatená o prášok alebo extrakt z rias. Zameriame sa aj na záhradnícku tému. Chceme zistiť ako riasy dokážu stimulovať rast rôznych rastlín. V tejto oblasti sa zameriame napríklad na postreky z extraktu rias na ovocné stromy. Budeme sa zaoberať aj otázkou ako riasy dokážu inhibovať, alebo naopak stimulovať, zdraviu prospešné či pozitívne baktérie, ktoré ovplyvňujú rast rastlín, alebo potláčať rast mikroorganizmov, ktoré spôsobujú ochorenia rastlín,“ informuje M. Kačániová.

Tím VC AgroBioTech sa v spolupráci s Evou Ivanišovou v rámci projektu bude zameriavať na enkapsuláciu extraktov z rias, ktoré budú pestované partnermi v rôznych krajinách. Tieto enkapsulované extrakty budú následne spracované do potraviny s preventívnym účinkom. Cieľom projektu je totiž deklarovať pozitívny účinok rias v boji proti zápalovým ochoreniam tráviaceho traktu. Práve pomocou enkapsulácie extraktov sa zabezpečí zlepšenie ich termostability s cieľom zachovať obsah ich termolabilých bioaktívnych zložiek, ktoré by sa vplyvom tepla za normálnych okolností degradovali.

Z monitorovania médií: Veda na dosah:

https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdravie/biotechnologie/vyskumnicky-slovenskej-polnohospodarskej-univerzity-v-nitre-testuju-antimikrobialne-vlastnosti-rias/

Ísť späť