Využite šancu a získajte štipendium alebo grant cez Medzinárodný vyšehradský fond
napísal Renáta Chosraviová
Ako uviedla, šance získať štipendium alebo grant pre študentov a výskumníkov SPU v Nitre sú vysoké.
MVF je jedinou inštitucionalizovanou formou vzájomnej spolupráce krajín V4 (ČR, Poľsko, Maďarsko, SR), organizácia sídli v Bratislave. Hlavným poslaním a cieľom projektových aktivít MVF je podporovať vyšehradskú identitu, priateľstvo a úzku spoluprácu krajín a väzby medzi obyvateľmi regiónu.
Ročný rozpočet fondu je 10 miliónov eur. Členské krajiny V4 do neho prispievajú rovným dielom. Prostriedky MVF slúžia na podporu grantov, štipendií, rezidenčných či mobilitných programov.
Štipendiá pre študentov cez MVF
Z celkového ročného rozpočtu MVF na štipendiá pripadá jeden milión dvestotisíc eur. Ako uviedla Lucia Rafaj Becová, MVF umožňuje prostredníctvom poskytovaných štipendií štúdium alebo výskum na VŠ inštitúciách v regióne V4, rovnako ako v krajinách západného Balkánu a Východného partnerstva pre študentov magisterského/inžinierskeho, postgraduálneho vo všetkých odboroch a v akomkoľvek jazyku. Žiadatelia môžu požiadať až o 4-semestrálny pobyt na viac ako 190-tich vysokých školách v strednej a východnej Európe.
„Fond počas svojej existencie celkovo podporil vyše 3500 „mobilít“, teda štipendií, výskumných grantov a umeleckých rezidencií. To znamená, že za jeden rok MVF vysiela asi 137 záujemcov,“ uviedla L. R. Becová.
Zaujímalo nás, aký je postup, keď chce študent získať štipendium z Vyšehradského fondu.
„Najskôr si študent musí nájsť univerzitu, na ktorej by mohol pokračovať vo svojom štúdiu. Prihlásiť sa na ňu a na základe potvrdenia o prijatí nám musí poslať elektronickú prihlášku. Termín prihlasovania na vyšehradské štipendiá je 15. marec, avšak na rok 2023 sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude meniť na 15. apríla. Odporúčam, aby študenti sledovali stránku MVF a nezmeškali tento termín, lebo je vypísaný iba raz do roka,“ uviedla manažérka pre vzťahy s verejnosťou. Dodala, že napríklad pre študentov biotechnológie odporúča štúdium v Taiwane prostredníctvom štipendia MVF. „Myslím si že študenti SPU v Nitre majú veľkú šancu získať toto štipendium, lebo súťaživosť v tomto programe nebude až taká vysoká pre slovenských študentov. Na štipendijný program sa študenti môžu prihlasovať raz do roka a to 30. septembra. “
Grantové programy
Pokiaľ ide o vyšehradské granty – nie sú určené pre jednotlivca, fyzické osoby, ale pre právnické osoby. Môže o ne požiadať aj verejná vzdelávacia, výskumná a vedecká inštitúcia (univerzita, fakulta, knižnica a pod.). Vyšehradský fond poskytuje tri druhy grantov – Vyšehradské granty, Vyšehradské granty+ a Strategické granty. Pre každý z troch grantových programov platia osobitné podmienky. Z týchto grantov si môže akákoľvek právnická osoba za určitých podmienok požiadať až o 100 % financovania projektu.
„Každá fakulta univerzity, tím výskumníkov, môže podať svoj projekt, nie je to limitujúce. Dôležité je dobre napísať prihlášku, vtedy je vysoká šanca, že grant dostanete,“ hovorí Lucia R. Becová. „Možné je požiadať MVF aj o odbornú konzultáciu a my vám pomôžeme podať prihlášku v aktuálnom, resp. ďalších kolách,“ informuje manažérka a dodáva, že bez ohľadu na to, odkiaľ organizácia pochádza, môžete požiadať o granty, ak projekt rozvíja aktívnu spoluprácu s organizáciami najmenej z 3 krajín V4. „Naraz je možné predložiť iba jednu projektovú žiadosť pod jednou grantovou schémou na jedného žiadateľa, ale môžete znova podať žiadosť, keď budú ukončené všetky vaše predchádzajúce projekty financované z fondu,“ uviedla Lucia R. Becová.
Všetky informácie týkajúce sa štipendií a grantových programov nájdete na: www.visegradfund.org.