Workshop zdôraznil význam udržateľnosti, témou bol aj jedlý hmyz
napísal Renáta Chosraviová
Zorganizoval ho Ústav práva a udržateľného rozvoja Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja. Zmyslom podujatia bolo poukázať na prepojenosť všetkých oblastí ľudskej činnosti, keďže každá má vplyv na budúcnosť našej planéty. Séria prednášok priniesla cenné poznatky, ako žiť ekologickejšie a správať sa zodpovednejšie k sebe a k životnému prostrediu. Účastníci sa dozvedeli o aktuálnom stave klímy vo svete a na Slovensku, príčinách častejšie sa vyskytujúcich extrémov počasia a predikciách do budúcnosti, ako aj o vývoji spotrebiteľského správania či environmentálnom označovaní produktov. „Udržateľnosť sa dnes skloňuje vo všetkých oblastiach života, či už diskutujeme o budúcom vývoji našej spoločnosti, biznisu, prírody a samotnej planéty. Preto by sme sa mali všetci, ale hlavne mladí ľudia, zamyslieť nad pôvodom potravín, spotrebiteľským správaním a nad tým, kde končí odpad, ktorý vyprodukujeme,“ povedal organizátor podujatia doktor Vladimír Kišš z Ústavu práva a udržateľného rozvoja.
Rezonovala aj téma bioodpadu a jeho vhodného použitia pre vyživovanie a obnovovanie pôdnych vlastností. „Na Slovensku sa vyprodukuje ročne 600-tisíc ton potravinového odpadu, to je asi sto kilogramov vyhodených potravín na osobu,“ uviedla manažérka Kompostovacej asociácie Slovenska Alexandra Kolarik. Poukázala na to, že na Slovensku máme takmer 40 % poľnohospodárskej pôdy ohrozenej eróziou a kuchynský bioodpad môže byť hodnotnou surovinou, ktorá dokáže do pôdy vrátiť organickú hmotu.
Udržateľný životný štýl nespočíva len v ekológii. Treba meniť aj náš jedálniček, zdravo sa stravovať, aktívne sa pohybovať a zachovať si trvalo udržateľnú telesnú kompozíciu. Osobným, ale aj spoločenským problémom dneška je obezita. Na vzniku tohto ochorenia sa podieľa viacero faktorov, napr. aj sedavý spôsob života, spotrebiteľské správanie či stres, uviedla docentka Martina Gažarová z Ústavu výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU. Predchádzať obezite môžeme zdravou výživou, konzumáciou zeleniny, ovocia, vo vyváženej miere bielkovín a vláknin. V rámci trvalej udržateľnosti treba nastaviť aj myseľ, motiváciu k zmene životného štýlu a nezabúdať na pravidelnú fyzickú aktivitu.
Nielen ovocie a zelenina, ale napríklad aj jedlé kvety a jedlý hmyz majú bioaktívne účinky. Ako uviedla doktorka Eva Ivanišová z Ústavu potravinárstva Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU, ide o perspektívne zdroje potravín pre súčasnú a budúcu generáciu. Na Slovensku máme asi 800 druhov jedlých kvetov, ako je fialka, sedmokráska, agát, lipa, orgován, čakanka, pagaštan, pichliač, ďatelina a iné. „Obsahujú široké spektrum bioaktívnych látok, najmä zo skupiny polyfenolov. Ide o zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú len v rastlinných surovinách a majú silné antioxidačné, protizápalové a imunostimulačné účinky. Niektoré druhy kvetov sú bohaté aj na bielkoviny, minerálne látky a vitamíny, treba ich zaradiť do jedálnička, rovnako ako jedlý hmyz,“ odporučila odborníčka. Výhodou konzumácie jedlého hmyzu, napríklad cvrčkov, lariev včiel a mravcov, kobyliek a podobne, je vysoký obsah bielkovín a kvalitné zastúpenie esenciálnych aminokyselín. Tie si naše telo nevie vytvoriť a musíme ich denne prijímať v potrave. „Jedlý hmyz však treba kupovať len u certifikovaných predajcov,“ upozornila.
Na workshope prednášali: Mgr. Jaroslava Slavková (Klimatologická služba Slovenského hydrometeorologického ústavu), Mgr. Dominika Lorencová a Mgr. Lucia Demovičová (Odbor environmentálneho manažérstva Slovenskej agentúry životného prostredia), Ing. Katarína Vajliková a Mgr. Veronika Pogányová (Stredisko environmentálnej výchovy Dropie SAŽP), Ing. Alexandra Kolarik (Kompostovacia asociácia Slovenska), doc. Martina Gažarová (FAPZ SPU), Ing. Eva Ivanišová, PhD., (FBP SPU).