Z médií: Produkciu spájajú s ďalšími aktivitami

Postavenie VPP SPU je medzi poľnohospodárskymi podnikmi mimoriadne, keďže okrem pestovania plodín a chovu hospodárskych zvierat má za úlohu vytvárať podmienky a poskytovať služby pri praktickej výučbe a odbornej praxi študentov, ako aj pre výskumné úlohy vedeckých pracovníkov a pedagógov SPU. Zároveň dosahuje výborné ekonomické výsledky.

Chcú zvýšiť hodnotu základného imania

Od 1.júla 2021 došlo k zmene na pozícii konateľa a zároveň riaditeľa podniku. Ing. Jána Lajdu nahradil Ing. Ján Dzurjanin. Medzi jeho hlavné ciele na tejto pozícii patrí zavedenie nových technológií pestovania a obrábania pôdy, ako aj obnova strojového parku. Aj keď v posledných rokoch sa obnova strojového parku úspešne začala, je potrebné v nej pokračovať: „Chceme zhodnotiť stavby a technologické vybavenie už existujúcich objektov a hospodárskych dvorov, ako aj obstarať nové stroje. Je tam investičný deficit a jeho vyrovnanie bude beh na dlhé trate. Nie je ani také dôležité dosahovať zisk, dôležitejšie je zvyšovať hodnotu základného imania firmy,“ hovorí J. Dzurjanin. Blížiace sa nové programové obdobie SPP určite tiež prinesie nové podmienky a nové výzvy, ktorým sa podnik bude musieť prispôsobiť. Určite chceme zachovať to, čo u nás teraz dobre funguje a čo je efektívne. Predpokladáme, že dôjde k určitým zmenám pri špeciálnych plodinách. U nás ide hlavne o tekvicu olejnú bezšupkovú, ktorá je pre nás veľmi zaujímavou plodinou. Máme stabilného zahraničného odberateľa, ktorému ju dodávame na výrobu tekvicového oleja. Pre tento a budúci rok sú ešte zachované podpory v rámci integrovanej produkcie ale ešte stále nie je jasné, ako to bude po roku 2023. Keby táto podpora skončila, spravilo by nám to dosť veľký škrt v rozpočte podniku, čo predstavuje okolo 125 000 eur. Ak by k tomu došlo, budeme musieť rýchlo nájsť náhradné riešenia. Dúfam však, že nová SPP a aj náš slovenský Strategický plán na takého podpory nezabudnú a budeme môcť pokračovať v pestovaní tejto tekvice, prípadne aj iných špeciálnych plodín. Dúfam tiež, že budú podporované podniky s pridanou hodnotou, živočíšnou výrobou, ktoré majú výsledky a snahu produkovať,“ zamýšľa sa riaditeľ podniku. Okrem činností prinášajúcich zisk sa v rámci podpory výučby na SPU venuje aj šľachtiteľskému chovu oviec, šľachtiteľskému chovu ošípaných, a má aj vzorkovnice koní a hrabavej hydiny, či chov kapra.

Aký bol rok 2020 aj rok 2021

Pri hodnotení roka 2020 sa nový riaditeľ netají spokojnosťou s výsledkami, ktoré dosiahli aj napriek suchému počasiu. Stále plodiny ako pšenica ozimná, hustosiate obilniny, jarný jačmeň, pšenica tvrdá mali nadpriemerné úrody, repka dosiahla 3,53 t/ha (v roku 2021 dokonca 3,83 t/ha). Horšie dopadla cukrová repa, v roku 2020 bola stratová a tak v roku 2021 jej pestovanie dočasne zastavili. Podľa vývoja cien v budúcnosti sa podnik rozhodne, či sa k tejto plodine vráti. Podobne bol problém aj s tekvicou najmä kvôli dlhotrvajúcim nadpriemerným zrážkam v čase zberu úrody a ktoré ovplyvnili aj zakladanie novej úrody.

Jarné plodiny tak či tak nedosahujú také výsledky, ako ozimné, keďže im často chýba zimná vlaha. Nosným pilierom živočíšnej výroby naďalej zostáva produkcia mlieka. V roku 2020 dosiahli dojivosť okolo 10 600 l/dojnicu a teda vyprodukovali 3 979 000 l mlieka, čo je zvýšenie oproti predchádzajúcemu roku o 184 000 l pri priemernej nákupnej cene 0,32 eur/l.

Nové investície podporia produkciu

V súčasnosti prebieha realizácia projektu rekonštrukcie čerpacej závlahovej stanice a závlah v katastri obce Oponice, ktorý by mal byť ukončený do konca roka 2021. Výsledkom by malo byť navýšenie zavlažovanej plochy na cca 400 ha, čo bude využité najmä pre osivovú kukuricu a osivovú sóju. Ďalšie projekty, ktoré čakajú na schválenie sú smerované do živočíšnej aj do rastlinnej výroby. „V rámci rastlinnej výroby by sme si chceli zaobstarať sejačku na presný výsev s tým, že nám ide najmä o výsev tekvice olejnej. Pre živočíšnu výrobu by sme potrebovali zakúpiť kŕmny voz. Ide o veľmi jednoduché projekty, ale stále čakáme na ich vyhodnotenie, hovorí J. Dzurjanin a dopĺňa ďalší zámer, ktorý však naráža na problémy: „V rámci živočíšnej výroby máme aj chov kapra v rybníku v Kolíňanoch, avšak rozvíjajúca sa výstavba nových domov v obci prináša problém s odpadovými vodami. Ak by sme chceli využívať vybudovanú závlahovú sieť, ktorú máme v Kolíňanoch, tak by sme si museli vybrať ryby alebo závlahy, tu však vyvstáva otázka kvality závlahovej vody.“

Neboja sa ani zelených aktivít

Keďže SPU je Zelená univerzita, aj VPP je zapojený do projektu zelenej infraštruktúry, kde v spolupráci s obcou Oponice realizujú výsadbu bylinkových spoločenstiev, pripravuje sa výsadba lipovej aleje, ktorá nahradí staré čerešne popri ceste od kaštieľa smerom k vínnej pivnici VPP. V blízkosti rieky Nitra zase budú na mokradiach vybudované vodozádržné opatrenia. Vysokoškolský poľnohospodársky podnik má teda pripravených množstvo rôznorodých aktivít, ktoré úspešne spájajú produkciu so vzdelávaním, výskumom, aj starostlivosťou o krajinu.

Zdroj: Týždenník Roľnícke noviny, Malvína Gondová, 5. 1. 2022, str. 7: Produkciu spájajú s ďalšími aktivitami